Europoseł Grzegorz Braun w czwartek w Radiu Wnet zakwestionował fakt dokonywania ludobójstwa w komorach gazowych w obozie Auschwitz. Redaktor Łukasz Jankowski przerwał wywiad i wyprosił polityka ze studia po tej skandalicznej wypowiedzi. Prokuratura prowadzi już czynności wyjaśniające w kierunku naruszenia ustawy o IPN. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyraziło pełną solidarność z dyrektorem Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Europoseł Grzegorz Braun podczas czwartkowego wywiadu w Radiu Wnet stwierdził, iż "Auschwitz z komorami gazowymi, to niestety fake". Polityk dodał również, iż "przekaz pseudohistoryczny, który muzeum Auschwitz-Birkenau oferuje, jest materiałem, który nie spełnia kryteriów warsztatu historyczno-naukowego we wszystkich szczegółach".
Redaktor prowadzący wywiad Łukasz Jankowski natychmiast przerwał rozmowę i wyprosił Brauna ze studia po wygłoszeniu skandalicznej wypowiedzi. Reakcja dziennikarza spotkała się z uznaniem instytucji muzealnych.
Stanowisko Muzeum II Wojny Światowej
W piątek na portalu społecznościowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opublikowano oficjalne stanowisko w sprawie wypowiedzi europosła. Instytucja wyraziła "pełną solidarność ze stanowiskiem dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie haniebnej i kłamliwej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna".
Muzeum podkreśliło, iż Braun "dopuścił się negowania istnienia komór gazowych wykorzystywanych podczas wojny przez Niemców do masowego mordowania Żydów, w tym milionów obywateli polskich". Instytucja zaznaczyła również, iż na uznanie zasługuje reakcja redaktora, który przerwał wywiad.
Obrona wiarygodności instytucji
Muzeum zdecydowanie sprzeciwiło się insynuacjom Brauna "jakoby zasłużona na polu badania i podtrzymywania pamięci o niemieckich zbrodniach instytucja, jaką jest Muzeum Auschwitz, dopuszczała się manipulacji w prezentowanym przekazie, czy też utrudniała prowadzenie badań na ten temat". Podkreślono, iż tego rodzaju tezy uderzają nie tylko w wiarygodność jednej z najważniejszych instytucji pamięci, ale także w godność ofiar niemieckich zbrodni.
Instytucja wyraziła głęboki niepokój z powodu "narastającej obecności treści radykalnych i dezinformujących w debacie publicznej, wymierzonych w rozchwianie nastrojów społecznych". Muzeum zaapelowało do odpowiednich instytucji państwowych o "stanowcze działania wobec prób fałszowania historii oraz szerzenia treści godzących w podstawowe wartości demokratycznego społeczeństwa i pamięci o ofiarach II wojny światowej".
Prokuratura wszczyna czynności
W związku z kwestionowaniem przez Brauna zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście, która prowadzi postępowanie w kierunku naruszenia artykułu 55 ustawy o IPN dotyczącego zaprzeczania zbrodniom nazistowskim.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oświadczył, iż słowa europosła Grzegorza Brauna, w których zaprzeczył istnieniu komór gazowych w Auschwitz, to nie tylko akt ściganego przez prawo negacjonizmu, ale też znieważenia pamięci ofiar. Słowa Brauna potępił również Instytut Pamięci Narodowej.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.