Trzecia konferencja z cyklu „Kierunek – zielona transformacja” przyciągnęła liczne grono uczestników do malowniczego Pałacu w Brynku. Dyskutowano o planach, wyzwaniach i innowacjach w dziedzinie środowiska i energetyki.
W centralnej części województwa śląskiego, w zabytkowym Pałacu w Brynku, odbyła się trzecia z pięciu zaplanowanych konferencji w ramach cyklu „Kierunek – zielona transformacja”. Spotkanie zgromadziło wielu przedstawicieli administracji, instytucji i środowisk związanych z ochroną środowiska oraz energetyką.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel oraz Zastępca Prezesa Zarządu Iwona Gejdel-Targosz. Obecni byli również parlamentarzyści i przedstawiciele administracji samorządowej: poseł Piotr Strach, II Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Grzegorz Boski, radny sejmiku Marek Bieniek oraz członek zarządu powiatu tarnogórskiego Dariusz Szopa.
Mateusz Pindel, otwierając konferencję, podkreślił znaczenie współpracy w realizacji zielonej transformacji oraz rolę Funduszu w tym procesie. Wydarzenie stanowiło także przestrzeń do konsultacji z samorządowcami i przedsiębiorcami w sprawie tworzonej Listy Przedsięwzięć Priorytetowych na 2026 rok.
Łukasz Frydel, kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery, zaprezentował szczegóły planowanej listy, a doradca energetyczny Szymon Twardoń omówił dostępne źródła finansowania działań związanych z efektywnością energetyczną i adaptacją do zmian klimatycznych.
Jednym z kluczowych tematów konferencji były klastry energii – innowacyjne formy współpracy lokalnych podmiotów w zakresie energetyki rozproszonej. Temat przybliżył Łukasz Balion, a Tadeusz Baj – koordynator klastra „Klaster Energii w Gliwicach” – analizował sens funkcjonowania takich rozwiązań w miastach. Z kolei Sławomir Kamiński, prezes PEC w Bytomiu, podjął temat współistnienia OZE i miejskich sieci ciepłowniczych.
Konferencja była realizowana w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, współfinansowanego ze środków Programu FEnIKS 2021-2027. Projekt prowadzony jest przez WFOŚiGW w Katowicach we współpracy z 16 partnerami krajowymi, w tym NFOŚiGW w Warszawie.
Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już 12 maja w Skrbeńsku i poświęcone będzie tematowi zmian klimatu. Organizatorzy zapraszają do udziału.
red
źródło: WFOŚiGW
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOSiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
