Europarlament chce pozwać rządy państw UE. Powodem dług na obronność

3 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna-ue/news/europarlament-chce-pozwac-rzady-panstw-ue-powodem-dlug-na-obronnosc/


Parlament Europejski pozwie rządy państw UE. Powodem jest to, iż został wykluczony z negocjacji dotyczących kluczowego unijnego projektu obronnego, poinformowali urzędnicy.

– Podamy ich do sądu – powiedział wysoki rangą przedstawiciel Parlamentu. – To kwestia zasad – dodał.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w marcu pakiet obronny o wartości 800 mld euro, który zawierał propozycję zaciągnięcia 150 mld euro pożyczek na wzmocnienie wspólnych zakupów uzbrojenia przez kraje UE. Jest to tzw. Nowy Instrument na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy (SAFE).

Von der Leyen powołała się jednak na klauzulę nadzwyczajną zawartą w traktatach unijnych, która pozwoli ominąć Parlament Europejski. Zgodnie z tą klauzulą istnieje możliwość, by jedynie Rada UE – złożona z przedstawicieli rządów państw członkowskich – mogła wnosić poprawki i zatwierdzać projekt, wykluczając europosłów z procesu decyzyjnego.

Na początku tygodnia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zagroziła podjęciem kroków prawnych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wzywając Komisję do „ponownego rozważenia” podstawy prawnej aktu.

Teraz przedstawiciele Parlamentu zapowiadają, iż zamierzają działać. – Zrobimy to, a nic nie jednoczy Parlamentu tak bardzo jak tego typu sprawa – powiedział inny wysoki rangą urzędnik.

„Nieuzasadniony krok”

Jak poinformowała w tym tygodniu główna rzeczniczka Komisji Paula Pinho, Komisja wyśle do Parlamentu list z uzasadnieniem swoich działań. Nie jest to pierwszy raz, gdy von der Leyen – przewodnicząca Komisji od 2019 roku – powołuje się na tę klauzulę nadzwyczajną, by przyspieszyć proces legislacyjny.

Komisja korzystała już z tego rozwiązania m.in. przy szybkim uchwalaniu przepisów dotyczących wspólnych zakupów szczepionek oraz kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

– Czasami było to nie do końca uzasadnione, ale tym razem jest to całkowicie nieuzasadnione, a do tego niezbyt rozsądne – powiedział pierwszy z urzędników. – To nie wpłynie na ostateczny rezultat, ale będzie dla Komisji wskazówką przy przyszłych propozycjach – stwierdził drugi.

Parlament ma około dwóch miesięcy na złożenie skargi po przyjęciu projektu SAFE przez Radę. Trybunał UE może wydać wyrok w ciągu dwóch lat.

Idź do oryginalnego materiału