Emocje na sesji absolutoryjnej. "Wy byście chcieli, żeby Łódź była miastem smutnych ludzi"

2 godzin temu

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciwko

Przeciwko głosowali zgodnie radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Podczas środowej (24 czerwca) sesji RM wsparli ich posłowie regionu łódzkiego: Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, Zbigniew Rau i Włodzimierz Tomaszewski. Ich zdaniem, stan miasta pod rządami Hanny Zdanowskiej jest zatrważający.

- Uważam, iż bez ulepszenia systemu kontroli nad finansami w mieście nie można mówić o udzielaniu jakiegokolwiek poparcia polityce prowadzonej przez obecne władze

- mówiła Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.

Zdaniem Zbigniewa Raua, tam gdzie rządzi Koalicja Obywatelska, natychmiast powstaje zadłużenie.

- Niezależnie, gdzie mieszkamy, w Warszawie, Łodzi czy w Kutnie, wystarczy spojrzeć dookoła, pieniędzy nie ma, jest coraz mniej, prognozy są coraz gorsze. Jakie jest zatem remedium, jak temu zaradzić? Trzeba jak najszybciej zmienić tę władzę.

Tysiące mieszkańców nie mają toalet i bieżącej wody

Marcin Buchali, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, miał konkretne zarzuty do wykonania budżetu za 2025 rok.

- To po pierwsze zarzut niewykonania planu dochodów, to jest źle przygotowany budżet, niedoszacowanie dochodów miasta. Po drugie, mamy zarzut niedopełnienia planów inwestycyjnych. 149 mln zł nie zostało wykorzystanych na ważne, najważniejsze inwestycje dla Łodzianek i Łodzian. Powodem tego jest najprawdopodobniej brak skutecznego nadzoru zarówno w momencie przygotowywania dokumentacji przetargowej, jak i w trakcie realizacji inwestycji. Po trzecie to zarzut katastrofalnego wzrostu długu publicznego - każdy mieszkaniec Łodzi jest już zadłużony na kwotę ponad 8 tys. zł. Po czwarte, to zarzut nieefektywnej polityki finansowej. No i piąty zarzut to słaby nadzór właścicielski.

Radny Tomasz Anielak podkreślał, iż w Łodzi wciąż tysiące mieszkańców nie mają toalet i bieżącej wody w mieszkaniach.

- Setki osób mieszkają w nieruchomościach, które dawno powinny być rozebrane. Zagraża to życiu i zdrowiu ich i ich rodzin.

https://tulodz.pl/mpk-lodz/od-26-czerwca-komunikacyjna-rewolucja-w-centrum-lodzi-zmiany-dotkna-tysiecy-pasazerow-mpk-i-kierowcow/M166GPmYqo9Ci1jeU5vF

"Wy byście chcieli, żeby Łódź była miastem smutnych ludzi"

Zarzuty opozycji odpierali radni Koalicji Obywatelskiej.

- jeżeli chodzi o dług miasta, sytuacja jest opanowana. Kredyty bierze się po to, żeby można było inwestować. Łodzianie zarabiają więcej - w porównaniu z rokiem 2024 pensja w Łodzi wzrosła o 8,3 proc. Mamy festiwale - to chyba dobrze, iż Łodzianie chcą się bawić? Wy byście chcieli, żeby Łódź była miastem smutnych ludzi. My się cieszymy, iż Łódź się rozwija. Wy czekacie na SMS-a od pani Wojciechowskiej van Heukelom, żeby wiedzieć, co robić

- mówił Tomasz Kacprzak.

Zdaniem radnych większości, budżet za 2025 rok został dobrze wykonany. Nie zgodzili się również z zastrzeżeniem co do słabej promocji Łodzi.

- Na lipiec, na Łódź Summer Festival, nie ma w łódzkich hotelach wolnych pokoi - czy to oznacza złą promocję? Po Łodzi chodzi mnóstwo wycieczek, ludzie przyjeżdżają tu choćby do Orientarium. Trzeba być albo głupim, albo ślepym, żeby tego nie widzieć

- grzmiał Krzysztof Makowski.

https://tulodz.pl/wiadomosci-lodz/nowy-kierunek-z-lodzkiego-lotniska-odlecial-pierwszy-samolot/BiMOo92oFQt0PWLMwBqB

Dużo większym sukcesem według Kosmy Nykiela byłoby, gdyby młodzi ludzie z Łodzi nie wyjeżdżali.

- Festiwale muzyczne nie sprawią, iż będą chcieli tu zostać. Chodzi przede wszystkim o wynagrodzenia, które nie rosną tak szybko, jak w innych miastach. Wciąż mamy tu wysokie bezrobocie.

Dołącz do kanału TuŁódź na WhatsAppie!

Idź do oryginalnego materiału