Elastyczne perowskity od Halocell – technologia przyszłości w praktyce

enerad.pl 1 tydzień temu

Nowość na rynku: elastyczne i lekkie moduły Ambient

Halocell Energy, australijski producent ogniw fotowoltaicznych, ogłosił wprowadzenie na rynek modułów Ambient. Produkty powstały w lokalnym zakładzie produkcyjnym firmy i są oparte na technologii perowskitowej. Jak podkreśla producent, moduły zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o warunkach słabego oświetlenia.

Według firmy, Ambient to rozwiązanie do efektywnego pozyskiwania energii, które może zasilać urządzenia wewnątrz budynków, eliminując konieczność stosowania baterii jednorazowych. Moduły mogą być wykorzystywane w domach, biurach i przestrzeniach przemysłowych, a także w urządzeniach IoT i inteligentnych systemach domowych.

Źródło: Halocell

Dwa warianty modułów dostosowane do różnych potrzeb

W serii Ambient dostępne są dwa modele: jeden z dziewięcioma ogniwami perowskitowymi i drugi z czterema. Większy moduł wytwarza napięcie 5,16 V, a jego maksymalna moc (MPP – punkt maksymalnej mocy) wynosi 0,60 mW przy oświetleniu 500 luksów i 1,22 mW przy 1 000 luksów. Mniejszy model generuje 2,55 V i osiąga 0,24 mW przy 500 luksach oraz 0,49 mW przy 1 000 luksów.

Większy moduł ma wymiary 116 x 57 x 0,6 mm i waży 6,8 g. Mniejszy mierzy 59,5 x 41 x 0,6 mm i waży 2,8 g. Oba modele mają minimalny promień gięcia 3 cm i mogą pracować w temperaturach od -10 do +60°C.

Ekologia i technologia: recykling i kooperacja z Sofab Inks

Halocell Energy deklaruje, iż moduły Ambient są w 98% poddawalne recyklingowi, włącznie z podłożem. Produkty są już dostępne w sprzedaży na stronie internetowej producenta.

Nowej serii towarzyszy ogłoszenie współpracy Halocell z amerykańską firmą Sofab Inks, która specjalizuje się w produkcji chemicznych tuszów do ogniw perowskitowych. Firma ta wywodzi się z Conn Centre for Renewable Energy Research na University of Louisville i została założona w 2022 roku.

W ramach współpracy Sofab dostarczy Halocell zaawansowane tusze nanoproszkowe, opracowane wspólnie z myślą o warstwach transportu ładunku. Halocell przez cały czas będzie samodzielnie opracowywać i wytwarzać własne tusze perowskitowe, ale partnerstwo ma przyspieszyć komercjalizację nowych produktów.

Plany na przyszłość: satelity, drony i instalacje dachowe

W dłuższej perspektywie Halocell planuje rozwój modułów przeznaczonych do pełnego nasłonecznienia. Nowe produkty mają zasilać satelity i drony, a także stanowić lekkie rozwiązania dla dachów magazynów.

Firma zapowiada, iż przyszłe moduły będą ultra-lekkie, zdolne do zbierania światła z każdej powierzchni i pod dowolnym kątem. Produkty mają znaleźć zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Zobacz również:
  • Malinkiewicz odwołana z Saule. Konflikt o polskie perowskity eskaluje
  • Qn-SOLAR prezentuje nowe ogniwa perowskitowe. Masowy start produkcji w 2025
  • LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
  • Chiny przejmują kolejną technologię PV. Czy azjatyckie perowskity wyprą lokalne produkty?

Źródło: Halocell

Idź do oryginalnego materiału