Dramat wdów i wdowców! „Renta jest, ale dla wybranych”

4 godzin temu

Renta wdowia rusza już 1 lipca 2025 roku, ale rząd zapowiada kolejne zmiany. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, iż w przyszłości mogą zostać usunięte niektóre warunki, które dziś wykluczają wiele osób z prawa do świadczenia. To odpowiedź na rosnącą liczbę głosów krytyki.

fot. Warszawa w Pigułce

Renta wdowia – przełomowe świadczenie, ale nie dla wszystkich

Od 1 lipca wdowy i wdowcy zyskają możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie: własnej emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Choć wysokość drugiego świadczenia będzie ograniczona (15 proc. do 2026 r., 25 proc. od 2027 r.), to i tak oznacza to istotne wsparcie dla wielu seniorów.

Do ZUS wpłynęło już ponad 800 tysięcy wniosków, ale nie brak kontrowersji. Wiele osób nie spełnia obecnych kryteriów, przez co zostają całkowicie pozbawione prawa do renty wdowiej.

Minister zapowiada zmiany i możliwe złagodzenie przepisów

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, iż realizowane są rozmowy z Kancelarią Premiera w sprawie dalszych zmian. Podkreśliła, iż rząd zobowiązał się do ewaluacji ustawy po jej wejściu w życie. Pierwsza duża korekta ma zostać przeprowadzona w 2028 roku.

– Być może trzeba będzie poszerzyć grono odbiorców i usunąć niektóre dodatkowe bariery – zaznaczyła minister w rozmowie z Radiem ZET.

Największe kontrowersje: wspólność małżeńska i wiek

Obecnie, by otrzymać rentę wdowią, należy:

  • osiągnąć wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
  • pozostawać we wspólności małżeńskiej aż do śmierci małżonka,
  • nie zawrzeć nowego związku małżeńskiego,
  • posiadać prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia.

To właśnie warunek wspólności małżeńskiej wywołuje najwięcej emocji – osoby pozostające w separacji lub nieformalne związki partnerskie są wykluczone. Ustawa została już zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jakie dokumenty są potrzebne i jak złożyć wniosek?

Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 r. poprzez:

  • portal PUE ZUS,
  • aplikację eZUS,
  • papierowo – w oddziale ZUS lub pocztą.

Do wniosku należy dołączyć m.in. dowód tożsamości, numer konta, datę śmierci współmałżonka i dane dotyczące własnych uprawnień emerytalnych.

Limit i warianty wypłaty świadczenia

Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń:

  • 100 proc. emerytury własnej + 15 proc. renty rodzinnej, lub
  • 100 proc. renty rodzinnej + 15 proc. świadczenia własnego.

Od 2027 roku wskaźnik drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc. Całkowita suma wypłat nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury – w tej chwili 5636,73 zł brutto.

Co dalej? Ewaluacja i możliwe otwarcie programu

Ministerstwo zapowiada, iż nie zamyka tematu. Kolejna analiza funkcjonowania renty wdowiej i możliwe zmiany legislacyjne mają nastąpić w 2028 roku. Wówczas rząd rozważy m.in. zniesienie warunku wspólności małżeńskiej oraz otwarcie świadczenia na osoby żyjące w nieformalnych związkach.

Dla tysięcy seniorów to może oznaczać realną szansę na dodatkowe wsparcie – ale dopiero za kilka lat.

Idź do oryginalnego materiału