Do końca maja gotowych będzie ponad 100 ustaw deregulacyjnych

7 godzin temu
Zdjęcie: Premier Donald Tusk / Fot. PAP - Andrzej Jackowski


Do końca maja br. gotowych będzie ponad 100 ustaw deregulacyjnych; uchylonych zostanie ok. 120 tys. przepisów – zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk. Chodzi m.in. o przepisy w sprawie domniemania niewinności podatnika.

– Do końca maja będziemy gotowi z ponad 100 ustawami deregulującymi polską gospodarkę i administrację – powiedział szef rządu na antenie TVN24.

Wskazał, iż chodzi m.in. o przepisy: dotyczące domniemania niewinności podatnika, gdy jest on w sporze z urzędem skarbowym; pełnej cyfryzacji wymiany dokumentów między prawnikami a sądami, a także rozwiązań ws. ochrony zdrowia.

Odnosząc się do wyżej wymienionych przykładów podkreślił, iż podatnik nie zostanie ukarany dopóki urząd skarbowy nie udowodni mu, iż faktycznie popełnił „poważny błąd”. Wskazał, iż w tej chwili w takiej sytuacji to podatnik musi udowodnić, iż jest niewinny. Przekazał również, iż pełna cyfryzacja komunikacji między prawnikami – m.in. notariuszami, adwokatami, prokuratorami – a sądami powinna „radykalnie skrócić kolejki do sądu”.

Premier zaznaczył, iż ok. jednej piątej pakietu deregulacyjnego dotyczy – jak określił – szybkich usprawnień jeżeli chodzi o ochronę zdrowia, które przełożą się na szybszy dostęp do lekarzy specjalistów poprzez uwolnienie terminów nieodwołanych wizyt. – To nie jest proste technicznie, to wymaga bardzo dużej pracy. Jesteśmy już do tego przygotowani – zapewnił. Wyjaśnił, iż przed wizytą pacjent będzie musiał „możliwie wcześniej” potwierdzić wizytę. Jego zdaniem, przygotowany przez rząd system „zredukuje do minimum” przypadki nieodwoływanych wizyt.

Według szefa rządu ponad 100 ustaw składających się na pakiet deregulacyjny uchyli w ok. 120 tys. przepisów. Poinformował, iż w czerwcu lub w lipcu, będzie dopytywał się nowego prezydenta, czy będzie on gotowy podpisać ustawy składające się na ten pakiet.

Pakiet projektów deregulacyjnych resortu finansów m.in. ws. zasady domniemania niewinności podatnika rząd przyjął 13 maja br. Zgodnie z projektowanymi przepisami w postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, niedające się usunąć wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Chodzi o sytuacje, w których urząd skarbowy nie ma pewności, jakie były rzeczywiste okoliczności zdarzenia. Po zmianie prawa, to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać winę podatnika.

Z kolei w tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt zakładający m.in. zobowiązanie do wnoszenia pism procesowych do sądu za pośrednictwem portalu informacyjnego w sprawach cywilnych – adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz prokuratorów. Będzie to także dotyczyło określonych pism m.in.: zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa procesowego; zawiadomienia o zmianie miejsca zamieszkania; oświadczenia ws. zgody na mediację; wniosek o przeprowadzenie posiedzenia zdalnego oraz apelację, zażalenie, skargę na orzeczenie referendarza sądowego.

Kierujący zespołem „SprawdzaMY” prezes InPostu Rafał Brzoska zaproponował wykorzystanie aplikacji mObywatel do umawiania i odwoływania wizyt u lekarzy. Według niego zmniejszenie liczby niezrealizowanych wizyt skróci kolejki do lekarzy. W ocenie ekspertów inicjatywy „SprawadzaMY”, brak centralnego systemu rejestracji i potwierdzania wizyt powoduje „puste przebiegi” placówek medycznych i marnotrawstwo czasu personelu.

Z danych NFZ wynika, iż w ubiegłym roku pacjenci nie odwołali 1 mln 358 tys. 537 wizyt. W sumie w ciągu trzech lat (2022-2024) było to 3 mln 876 tys. 209 wizyt, badań czy zaplanowanych zabiegów lub operacji. Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie centralnej e-rejestracji. w tej chwili trwa jej pilotaż, który obejmuje zapisy na mammografię, cytologię w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy i wizyty w poradni kardiologicznej. Docelowo MZ chce, aby pacjent mógł zarejestrować się bezpośrednio w poradni czy szpitalu albo przez Internetowe Konto Pacjenta (według danych ze stycznia 2024 r. z IKP korzysta 18 mln osób). Miałby obowiązywać jeden wykaz pacjentów oczekujących na dane świadczenie (wizytę, badanie, zabieg, operację). Jedna, centralna kolejka miałaby zastąpić listy prowadzone w tej chwili przez każdą poradnię czy szpital. Resort zdrowia w marcu opublikował projekt ws. uruchomienia centralnej e-rejestracji.

10 lutego br. premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce pokierowanie zespołem, który miałby przygotować propozycje deregulacyjne. Tydzień później zespół opublikował pierwsze postulaty dotyczące zmian w przepisach. Brzoska niedługo później stworzył inicjatywę „SprawdzaMY”, która zapowiedziała, iż przygotuje ok. 300 propozycji w ciągu 100 dni.

Od początku działania inicjatywy „SprawdzaMY” obywatele i przedsiębiorcy zgłosili kilkanaście tysięcy propozycji zmian prawa, z czego 70 proc. pochodzi od obywateli. Spośród setek zidentyfikowanych barier wyselekcjonowano siedem obszarów priorytetowych, tzw. Wielką Siódemkę deregulacji, obejmujących: podatki, cyfryzację usług, wymiar sprawiedliwości, energetykę, prawo unijne, zdrowie oraz usprawnienie administracji i bezpieczeństwa. W tych właśnie silosach tematycznych opracowano pierwsze pakiety usprawnień.

Na początku marca Rada Ministrów uchwałę dot. koordynacji wdrażania deregulacji. Zapowiedziano, iż rząd przeprowadzi analizę obowiązującego stanu prawnego, dotyczącego przedsiębiorców; powstał też specjalny zespół, którym kieruje minister Maciej Berek.

Idź do oryginalnego materiału