"Czy ma moralne prawo". Trzaskowski uderza w jednego z kandydatów

2 godzin temu

- Najważniejsza w polityce jest uczciwość. Przynajmniej jeden z kandydatów musi się zastanowić, czy ma moralne prawo, żeby starać się o najwyższy urząd w RP - powiedział Rafał Trzaskowski w trakcie debaty przedwyborczej. Na te słowa zareagował Karol Nawrocki. - Recydywista politycznego kłamstwa rozpoczął od ocen moralnych - przekazał.

Padło pierwsze pytanie w debacie prezydenckiej. "Polacy często mówią, iż prezydent ma być mężem stanu. Czy macie punkty programu, które nie cieszą się poparciem, ale jesteście gotowi je wprowadzać?" - o to zostali zapytani kandydaci.

- Najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo Polaków. Nie ma kompromisu w tej sprawie - powiedział Szymon Hołownia. - Nigdy nie ułaskawię polityka niezależnie od tego, czy będzie z mojej, czy innej opcji - dodał.

- Trzeba wprowadzić konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczeń zdrowotnych, żeby konkurencja wymusiła jak najwyższą jakość usług - powiedział Sławomir Mentzen.

- Najważniejsza w polityce jest uczciwość. (...) Przynajmniej jeden z kandydatów musi się zastanowić, czy ma moralne prawo, żeby starać się o najwyższy urząd w RP - powiedział Rafał Trzaskowski.

Na te słowa odpowiedział Karol Nawrocki. - Recydywista politycznego kłamstwa rozpoczął od ocen moralnych - przekazał.

Kandydat popierany przez PiS dodał, iż wbrew sondażom zostanie prezydentem Polski. - Nie na nie będę się powoływał gdy będę decydował - przekazał.

Debata prezydencka. Pytanie dotyczące demografii

Drugie pytanie dotyczy katastrofy demograficznej. - Co chcą państwo zmienić w tym zakresie? - takie pytanie usłyszeli kandydaci prowadząca.

- Potrzebne jest referendum w sprawie aborcji. Trzeba oddać głos społeczeństwu. Polki będą rodziły dzieci, gdy będą mogły poprosić o znieczulenie przy porodzie i nie będzie to ekstrawagancja - odpowiedział Szymon Hołownia.

Artykuł jest aktualizowany.

Transmisja w Polsat News, Polsat News Polityka, Interii i polsatnews.pl.

Uczestnicy debaty przedwyborczej:

  • Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica
  • Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)
  • Szymon Hołownia (Polska 2050 i PSL)
  • Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
  • Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju)
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja)
  • Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
  • Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
  • Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
  • Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy)
  • Adrian Zandberg (Razem)

Debata prezydencka 2025. Zasady

Podczas debaty poruszone zostaną dwa bloki tematyczne: polityka krajowa i polityka zagraniczna. W nich między innymi bezpieczeństwo Polski, polityka zagraniczna i wewnętrzna, gospodarka, wartości wyznawane przez kandydatów, wizja przyszłości państwa.

W każdej części każdy z prowadzących zada po jednym pytaniu takiej samej treści wszystkim kandydatom. Kolejność odpowiedzi kandydatów została wylosowana. Losowanie zdecydowało również o miejscu poszczególnych kandydatów w studiu.


W każdym bloku tematycznym po udzieleniu odpowiedzi na pytania dziennikarzy, kandydaci będą mogli zadać kontrkandydatowi jedno pytanie.

ZOBACZ: Debata prezydencka 2025. Relacja na żywo

Po dwóch blokach tematycznych zaplanowana jest runda pytań wzajemnych. Każdy będzie mógł zadać po dwa pytania dowolnemu kontrkandydatowi. Nie będzie można zadać dwóch pytań temu samemu kandydatowi.

Debata zakończy się segmentem swobodnych wypowiedzi. Każdy z kandydatów będzie miał na nią 1,5 minuty.

Organizatorzy wprowadzili zakaz korzystania przez kandydatów z telefonów, notatek, gadżetów oraz jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Studio będzie odizolowane od zaplecza sztabowego.

WIDEO: Spór między byłymi premierami ws. Ukrainy. "Kto tu lamentuje?"
Idź do oryginalnego materiału