Po przegranych wyborach prezydenckich i rosnącym napięciu w koalicji, Donald Tusk znalazł się pod presją nie tylko ze strony polityków, ale i opinii publicznej. Coraz więcej głosów domaga się jego dymisji, a najnowszy sondaż pokazuje, iż niemal połowa Polaków uważa, iż powinien ustąpić ze stanowiska premiera.

Fot. Shutterstock
Tusk do dymisji? Nowy sondaż pokazuje, iż niemal połowa Polaków chce zmiany premiera
Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich wokół Donalda Tuska zaczęły gromadzić się polityczne chmury. W koalicji rządzącej pojawiły się głosy wzywające do jego ustąpienia, a najnowszy sondaż pokazuje, iż również wielu obywateli widzi potrzebę zmiany na stanowisku szefa rządu.
Coraz głośniejsze wezwania do zmiany premiera
Choć Donald Tusk objął urząd premiera po zwycięskich dla opozycji wyborach parlamentarnych w 2023 roku i zbudował większość z Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, jego pozycja po przegranych wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego słabnie. Szczególnie w Polskim Stronnictwie Ludowym rosną nastroje niezadowolenia. Politycy tej formacji zaczynają coraz otwarciej mówić o konieczności wymiany premiera. Emocje dodatkowo podgrzało nocne spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem – według komentatorów to niepokojący sygnał rozgrywek wewnątrz koalicji.
Sondaż: niemal połowa Polaków za dymisją Tuska
Z badania SW Research przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynika, iż 45,4 proc. Polaków uważa, iż premier Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska. Przeciwnego zdania jest 32,3 proc. ankietowanych, a 22,4 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.
Dymisji Tuska najczęściej domagają się mężczyźni (50,4 proc.), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (55,5 proc.) oraz mieszkańcy wsi (49,9 proc.). Wysoki odsetek niezadowolenia pojawił się również wśród młodszych grup wiekowych – aż 51,5 proc. badanych poniżej 24. roku życia, 51,1 proc. w grupie 25–34 lata oraz 51,7 proc. w przedziale wiekowym 35–49 lat opowiedziało się za odejściem Tuska.
Większe poparcie wśród kobiet i starszych
Premier może jednak liczyć na większe zrozumienie wśród kobiet – 36,4 proc. respondentek zadeklarowało, iż nie chce zmiany na stanowisku premiera. Tusk otrzymuje też nieco większe poparcie wśród osób powyżej 50. roku życia – 41,6 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej popiera jego dalsze urzędowanie.
Ciekawie prezentują się wyniki wśród osób z wyższym wykształceniem. Choć mogłoby się wydawać, iż to środowisko sprzyja obecnemu premierowi, aż 43,5 proc. wykształconych badanych opowiedziało się za jego dymisją, podczas gdy tylko 37,2 proc. chce, by Tusk przez cały czas kierował rządem.
Polityczna przyszłość Tuska pod znakiem zapytania
Sondaż jasno pokazuje, iż zaufanie do Donalda Tuska nie jest już tak silne jak jeszcze kilka miesięcy temu. Choć formalnie koalicja rządząca nie sygnalizuje jednoznacznych planów odsunięcia premiera, nastroje społeczne mogą skłonić jej liderów do przemyślenia przyszłości obecnego układu władzy.
Badanie SW Research zostało przeprowadzone w dniach 1–2 lipca 2025 roku na próbie 800 dorosłych internautów. Wyniki stanowią poważny sygnał dla rządu – nie tylko o spadającym poparciu, ale także o rosnącym napięciu w elektoracie, który dwa lata temu doprowadził Tuska do władzy.