Zaskakujące znalezisko w Bieszczadach. To rzadki okaz. "Czerwone serduszko wśród szarych kamieni"

4 dni temu
Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia interesującego znaleziska. Podczas wędrówki wzdłuż bieszczadzkich potoków natrafili na intensywnie czerwony kryształ, na pierwszy rzut oka przypominający serce. Jak się okazało, to bardzo rzadki okaz.
Letnia pogoda zachęca Polaków do organizowania wycieczek za miasto i pieszych wędrówek na łonie natury. To doskonała okazja, by obserwować otaczającą nas przyrodę i być może nauczyć się czegoś nowego. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków będą prawdopodobnie Bieszczady. jeżeli też wybierasz się w te strony, lepiej patrz pod nogi. W niektórych miejscach można natknąć się na piękne, rzadkie minerały o nietypowym kolorze.


REKLAMA


Zobacz wideo Lód na Księżycu? "Można z niego produkować paliwo rakietowe"


Rzadkie minerały w Polsce. Znaleziono wyjątkowy okaz
W sobotę 5 lipca na facebookowym profilu Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe opublikowano zaskakujący post. Leśnicy sfotografowali bardzo rzadki minerał, na który natrafili w jednym z bieszczadzkich potoków.
W okolicach Rabego, Bystrego i Jabłonek można natknąć się na czerwone kryształy realgaru. Ten rzadki minerał zbudowany jest z tetrasiarczku tetraarsenu. Najłatwiej znaleźć go wędrując potokami - Jabłonką lub Rabskim Potokiem
- czytamy w opisie. Kamień ma intensywny, pomarańczowy kolor z czerwonymi i żółtymi przebarwieniami, więc trudno go nie zauważyć. Wygląda niesamowicie, dlatego nic dziwnego, iż spodobał się wielu internautom.
Śliczne i ciekawe
Kolejne cuda bieszczadzkiej krainy
Jakie piękne czerwone serduszko wśród szarych kamieni
Zawsze mówiłam, iż bieszczadzkie potoki są jedyne w swoim rodzaju
- czytamy w komentarzach pod postem.
Zobacz też: Przypadkiem odkrył posąg sprzed 7 tys. lat. Wenus z Kołobrzegu jest starsza niż piramidy w Gizie


Czy realgar jest rzadki? Ten piękny minerał można znaleźć tylko w kilku miejscach
Realgar to minerał z gromady siarczków, należący do grupy minerałów rzadkich. Powstaje w wyniku niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych, a zatem stanowi składnik osadów gorących źródeł i ekshalacji wulkanicznych Jest kruchy i lekko przezroczysty, a jego kryształy przybierają charakterystyczną, pomarańczowo-czerwoną barwę. Kolor jest tak wyrazisty, ze trudno go nie zauważyć spacerując wzdłuż potoków. W Polsce najczęściej można się na niego natknąć w okolicach Karpat i Bieszczad, a także w kopalni "Orzeł Biały" (Piekary Śląskie, województwo śląskie). Swego czasu realgar był stosowany w przemyśle chemicznym, szklarskim i pirotechnicznym, jednak z uwagi na toksyczne adekwatności dziś jest wykorzystywany głównie do celów naukowych lub kolekcjonerskich.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału