Letnia pogoda zachęca Polaków do organizowania wycieczek za miasto i pieszych wędrówek na łonie natury. To doskonała okazja, by obserwować otaczającą nas przyrodę i być może nauczyć się czegoś nowego. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków będą prawdopodobnie Bieszczady. jeżeli też wybierasz się w te strony, lepiej patrz pod nogi. W niektórych miejscach można natknąć się na piękne, rzadkie minerały o nietypowym kolorze.
REKLAMA
Zobacz wideo Lód na Księżycu? "Można z niego produkować paliwo rakietowe"
Rzadkie minerały w Polsce. Znaleziono wyjątkowy okaz
W sobotę 5 lipca na facebookowym profilu Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe opublikowano zaskakujący post. Leśnicy sfotografowali bardzo rzadki minerał, na który natrafili w jednym z bieszczadzkich potoków.
W okolicach Rabego, Bystrego i Jabłonek można natknąć się na czerwone kryształy realgaru. Ten rzadki minerał zbudowany jest z tetrasiarczku tetraarsenu. Najłatwiej znaleźć go wędrując potokami - Jabłonką lub Rabskim Potokiem
- czytamy w opisie. Kamień ma intensywny, pomarańczowy kolor z czerwonymi i żółtymi przebarwieniami, więc trudno go nie zauważyć. Wygląda niesamowicie, dlatego nic dziwnego, iż spodobał się wielu internautom.
Śliczne i ciekawe
Kolejne cuda bieszczadzkiej krainy
Jakie piękne czerwone serduszko wśród szarych kamieni
Zawsze mówiłam, iż bieszczadzkie potoki są jedyne w swoim rodzaju
- czytamy w komentarzach pod postem.
Zobacz też: Przypadkiem odkrył posąg sprzed 7 tys. lat. Wenus z Kołobrzegu jest starsza niż piramidy w Gizie
Czy realgar jest rzadki? Ten piękny minerał można znaleźć tylko w kilku miejscach
Realgar to minerał z gromady siarczków, należący do grupy minerałów rzadkich. Powstaje w wyniku niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych, a zatem stanowi składnik osadów gorących źródeł i ekshalacji wulkanicznych Jest kruchy i lekko przezroczysty, a jego kryształy przybierają charakterystyczną, pomarańczowo-czerwoną barwę. Kolor jest tak wyrazisty, ze trudno go nie zauważyć spacerując wzdłuż potoków. W Polsce najczęściej można się na niego natknąć w okolicach Karpat i Bieszczad, a także w kopalni "Orzeł Biały" (Piekary Śląskie, województwo śląskie). Swego czasu realgar był stosowany w przemyśle chemicznym, szklarskim i pirotechnicznym, jednak z uwagi na toksyczne adekwatności dziś jest wykorzystywany głównie do celów naukowych lub kolekcjonerskich.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.