Dzieci i młodzież każdego dnia coraz więcej czasu korzystają ze telefonów i innych tego typu urządzeń. Nie pozostaje to obojętne dla ich zdrowia – nadmierna ekspozycja na technologie cyfrowe wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Wśród najczęstszych konsekwencji wymienia się między innymi problemy z postawą i wzorkiem, skłonność do otyłości, a także coraz powszechniejsze występowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Uzależnienie od telefonów i podobnych urządzeń prowadzi również do problemów z koncentracją i trudności w przyswajaniu informacji. Instytut Spraw Obywatelskich już od kilku lat podkreśla, jak ważne jest uregulowanie kwestii używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych przez dzieci.
W czerwcu br. grupa posłów Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy „Prawo oświatowe”, w którym postulują wprowadzenie w szkołach podstawowych zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych przez uczniów.
Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych, aby zebrać opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarządowych i innych podmiotów. Konsultacje projektu potrwają do 27 lipca 2025 roku. Zachęcamy do przesyłania swoich uwag wszystkie osoby, które chcą mieć wpływ na kształt regulacji.
Twórz z nami społeczeństwo obywatelskie i wyraź swoją opinię! Jak to zrobić?
- Zapoznaj się z projektem ustawy. Możesz to zrobić tutaj na stronie Sejm.gov.pl w zakładce Konsultacje Społeczne.
- Kliknij „Ankieta” i zaloguj się, np. przez aplikację mObywatel lub Profil zaufany.
- Wypełnij formularz i prześlij swoje uwagi. Pamiętaj, iż muszą być sformułowane w języku polskim.
Zgłoszone uwagi zostaną udostępnione w Sejmowym Systemie Obywatelskim dla wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim wnioskodawców projektu ustawy i posłów, którzy będą mogli uwzględnić je w trakcie dalszych prac legislacyjnych.