Osoby, które chcą głosować w drugiej turze wyborów w innym miejscu niż podczas pierwszej tury powinny to zgłosić do czwartku, 29 maja. Ci, którzy nie wiedzą, gdzie będą przebywać w dniu wyborów lub wybierają się na wakacje, również mogą głosować, jeżeli dopełnią formalności.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego mówi, iż w sytuacjach, gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania, możemy zawnioskować, by głosować w innym lokalu wyborczym niż macierzysty.
– We wniosku należy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL i adres przebywania w dniu wyborów. Wniosek można złożyć w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy adekwatnego dla wybranego obwodu głosowania, w której taka osoba będzie przebywać w dniu ponownego głosowania – informuje.
Wniosek można też złożyć online przez stronę gov.pl dzięki specjalnej służącej do tego elektronicznej usługi. W tym przypadku wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo osobisty.
Z takiej możliwości mogą skorzystać także te osoby, które już zmieniły miejsce głosowania przed pierwszą turą. Z urzędu będą one przypisane do obwodu, który wybrały w pierwszej turze głosowania. jeżeli jednak to miejsce im nie odpowiada, wnioskują o zmianę dokładnie w taki sam sposób jak za pierwszym razem – składając wniosek osobiście w urzędzie gminy bądź online przez stronę gov.pl.
Jeśli nie wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, najlepszym rozwiązaniem, by zapewnić sobie prawo głosu, jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Adam Michcik przybliża, iż uprawnia ono wyborcę do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą.
– Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy na terenie kraju. Zaświadczenie odbiera się od ręki. Można też upoważnić inną osobę do złożenia wniosku i odebrania zaświadczenia – przybliża.
Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w tzw. obwodzie odrębnym, czyli na przykład szpitalu zostaną ujęci w spisie wyborców sporządzonym dla tego obwodu i w tym miejscu będą mogli głosować. Tym samym zostaną skreśleni z listy wyborców w stałym obwodzie głosowania. jeżeli wyborca opuści szpital, a nie będzie ujęty w spisie wyborców adekwatnym dla miejsca zamieszkania, zostanie do niego dopisany, jeżeli udokumentuje iż opuścił tę instytucje przed dniem głosowania. W przypadku szpitala takim dokumentem może być wypis.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca.