Wybory prezydenckie 2025. Ostatni sondaż CBOS przed wyborami

5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. PAP


Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. – wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazanej przez CBOS. To ostatnie przedwyborcze badanie CBOS.

Na czwartym miejscu, jak wynika z prognozy, plasuje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mógłby liczyć na 5,7 proc., a kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat na 4,9 proc. Z kolei europoseł Grzegorz Braun zanotował poparcie na poziomie 4,4 proc.

Z pozostałych kandydatów 1 proc. poparcia przekroczyli jeszcze – była posłanka SLD Joanna Senyszyn (1,6 proc.) oraz szef koła Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (1,5 proc.).

Dalej uplasowali się: dziennikarz Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak (0,2 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Jak oddać istotny głos w wyborach?

15 maja 2025

W niedzielę (18 maja) wyborca otrzyma w lokalu wyborczym kartę do głosowania z nazwiskami 13 kandydatów na prezydenta. Aby oddać istotny głos, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata...

Czytaj więcejDetails

Wybory prezydenckie. Przewidywana frekwencja

Przewidywana frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 66,9 proc. Wynik ten – jak wskazała sondażownia – uzyskano poprzez połączenie deklaracji udziału w głosowaniu z analizą postaw społecznych i historycznych wskaźników uczestnictwa wyborczego.

Sondaż CBOS

CBOS zaznaczył, iż prognozę – od zwykłych sondaży, prezentujących jedynie deklaracje respondentów – odróżnia fakt, iż uwzględnia ona także przewidywane wybory osób, które zadeklarowały udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale odmówiły wskazania preferowanego kandydata lub nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji wyborczej. Grupa ta obejmuje 261 respondentów, a więc stanowi duży odsetek wszystkich respondentów.

Jak przekazała sondażownia, prognoza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań, przeprowadzonych w pierwszej połowie maja. Pierwsze – „Wybory prezydenckie” – przeprowadzono w okresie 12-13 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 91,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 8,8 proc.) na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001).Drugie badanie – „Aktualne problemy i wydarzenia” – przeprowadzono w dniach 5-14 maja w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1080 osób (w tym 64,4 proc. metodą CAPI, 23,7 proc. CATI i 11,9 proc. – CAWI). Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów, co – jak zaznaczyła sondażownia – pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji szacunkow.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Złamanie ciszy wyborczej może słono kosztować. Za co grozi grzywna?

15 maja 2025

Od północy z piątku na sobotę (16/17 maja) aż do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich w niedzielę o godz. 21.00...

Czytaj więcejDetails

Wybory prezydenckie. To ostatni dzień na składanie wniosków

15 maja 2025

Kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukrainie. Finałowa debata przed pierwszą turą

13 maja 2025

Ostatnia debata prezydencka przed pierwszą turą [AKTUALIZOWANY]

12 maja 2025

Zakończyła się druga piątkowa debata w Końskich [AKTUALIZACJA]

11 kwietnia 2025
Idź do oryginalnego materiału