Wojsko rusza z wykupem ziemi! Czy czeka nas fala wywłaszczeń? Alarm wśród właścicieli

6 godzin temu

MON rusza z wykupem nieruchomości. Co to oznacza dla właścicieli? Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło proces wykupu gruntów pod inwestycje związane z bezpieczeństwem kraju. Chodzi o realizację projektu „Tarcza Wschód” – systemu wojskowych instalacji, fortyfikacji i umocnień, które mają chronić wschodnią granicę Polski.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Prace potrwają kilka lat i obejmą pas sięgający choćby 50 kilometrów w głąb kraju.

MON zapewnia, iż nie planuje wywłaszczeń na masową skalę. Zakup działek prywatnych ma odbywać się wyłącznie na zasadzie dobrowolnych transakcji, poprzedzonych niezależną wyceną. Pierwszeństwo mają grunty Skarbu Państwa – dopiero później resort sięga po ziemie należące do samorządów, a na końcu bierze pod uwagę działki osób prywatnych.

Jak wygląda procedura zakupu?

Właściciele gruntów nie mają obowiązku ich sprzedaży. Ministerstwo deklaruje, iż nie będzie stosować nacisku ani sięgać po przymusowe środki. Każda transakcja musi mieć charakter dobrowolny i odbywać się w oparciu o wycenę sporządzoną przez niezależnego rzeczoznawcę. MON pokrywa koszty takiej operacji i oferuje rynkową cenę.

W przypadku działek dzierżawionych od Skarbu Państwa, resort nie zrywa obowiązujących umów. Dzierżawcy zachowują prawo do użytkowania terenu do końca trwania kontraktu. Grunty będą przejmowane dopiero po jego wygaśnięciu.

Czy możliwe są wywłaszczenia?

Formalnie tak, ale tylko w sytuacjach skrajnych. MON zastrzega, iż może sięgnąć po wywłaszczenie, gdy dana działka okaże się kluczowa z punktu widzenia obronności kraju, a właściciel odmówi sprzedaży. To jednak ostateczność – dominują negocjacje i uzgodnienia.

W przypadku użytkowników wieczystych sytuacja zależy od zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. o ile grunt znajduje się na terenie przewidzianym pod inwestycję obronną, resort może podjąć rozmowy o jego wykupie.

Środowisko pod ochroną

MON podkreśla, iż inwestycje nie będą realizowane kosztem przyrody. W planach uwzględniono działania ograniczające ingerencję w środowisko naturalne. Chodzi m.in. o rekultywację bagien, ochronę siedlisk i ograniczenie ingerencji w obszary leśne.

Resort zapowiada współpracę z ekspertami przyrodniczymi, by ograniczyć skutki inwestycji dla lokalnych ekosystemów. Zmiany w gospodarce przestrzennej mają być przemyślane i skoordynowane z lokalnymi planami zagospodarowania.

Dzierżawcy pod ochroną

Osoby dzierżawiące grunty państwowe nie tracą ich automatycznie. MON przejmuje takie nieruchomości dopiero po wygaśnięciu obowiązujących umów. Dotyczy to również użytkowników wieczystych – w ich przypadku resort może rozpocząć negocjacje, ale nie ma prawa do jednostronnego rozwiązania stosunku prawnego.

Cały proces odbywa się etapami i z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa cywilnego. Właściciele i użytkownicy mają prawo do informacji, konsultacji i odwołań.

Nowy krajobraz polskiej granicy

Projekt „Tarcza Wschód” to największe przedsięwzięcie infrastrukturalne MON od lat. Ma nie tylko zwiększyć odporność Polski na ewentualne zagrożenia z zewnątrz, ale też przeorganizować strukturę wojskowej obecności we wschodnich regionach kraju.

Właściciele nieruchomości w pasie przygranicznym powinni uważnie śledzić ogłoszenia i komunikaty resortu obrony. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lokalnymi urzędami lub rzeczoznawcami majątkowymi, którzy pomogą zrozumieć realną wartość nieruchomości i przebieg procedury.

Źródło: forsal.pl/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału