Wojewoda Śląski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa!

vanessa.fm 7 godzin temu

9 maja 2025 roku Wojewoda Śląski Marek Wójcik złożył formalne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Grzegorza Brauna – europosła oraz kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich Rzeczypospolitej Polskiej. Zdarzenie, które stało się podstawą do złożenia zawiadomienia, miało miejsce 6 maja 2025 roku w Katowicach, podczas publicznego wystąpienia polityka.

Zgodnie z treścią zawiadomienia, Grzegorz Braun miał się dopuścić działań, które mogą wypełniać znamiona zarówno przestępstwa, jak i wykroczeń, naruszając tym samym obowiązujące przepisy prawa karnego oraz porządek publiczny.

Zawiadomienie obejmuje podejrzenie popełnienia:

  1. Przestępstwa znieważenia miejsca pamięci narodowej, opisanego w art. 261 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U.2025.383). Czyn ten miał polegać na znieważeniu pomnika Dziewięciu z Wujka, który znajduje się na terenie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przy ulicy Wincentego Pola 40 w Katowicach. Pomnik ten upamiętnia ofiary pacyfikacji kopalni “Wujek” w czasie stanu wojennego i stanowi jedno z ważniejszych miejsc pamięci narodowej w regionie.

  2. Wykroczenia zakłócenia porządku publicznego, określonego w art. 51 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U.2023.2119). Do incydentu miało dojść na terenie muzeum przy kopalni Wujek, gdzie Braun swoim zachowaniem, zdaniem zgłaszającego, wywołał oburzenie obecnych oraz naruszył spokój i porządek publiczny.

  3. Wykroczenia polegającego na używaniu substancji łatwopalnych w miejscu do tego nieprzeznaczonym, co opisane jest w art. 82 § 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń. Chodzi o sytuację, w której Grzegorz Braun miał użyć substancji łatwopalnych w celu spalenia flagi, co miało miejsce w miejscu publicznym, bez zachowania zasad bezpieczeństwa i z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgłoszenie Wojewody Śląskiego stanowi reakcję na zachowania, które mogą być interpretowane jako próba świadomego wywołania skandalu, prowokacji politycznej lub aktu wandalizmu w przestrzeni symbolicznie i historycznie ważnej dla mieszkańców Śląska oraz całej Polski. Sprawa może mieć również dalsze konsekwencje polityczne i społeczne, zważywszy na fakt, iż dotyczy osoby publicznej, ubiegającej się o najwyższy urząd w państwie.

źródło. FB Grzegorz Braun

Idź do oryginalnego materiału