Uwagi Fundacji Instrat do “Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r.”

1 dzień temu

Doceniamy inicjatywę Ministerstwa Cyfryzacji, by z namysłem i na poważnie zająć się szansami i ryzykami płynącymi z rozwoju sztucznej inteligencji. Mamy jednak szereg uwag do ujętego w ramy rządowego dokumentu sposobu myślenia o wdrażaniu SI w polskich firmach i administracji publicznej.

Fundacja Instrat wzięła udział w konsultacjach społecznych “Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 r”. Nasz zespół pozytywnie ocenia inicjatywę Ministerstwa, ale jednocześnie zgłasza szereg uwag dotyczących sposobu myślenia o wdrażaniu sztucznej inteligencji (SI) w polskich firmach i administracji publicznej.

Główne problemy to:

  • Odgórne formułowanie propozycji – zamiast odgórnego programowania efektów innowacji, należy skupić się na tworzeniu warunków dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań przy wsparciu administracji.
  • Brak rzetelnej bazy analitycznej – strategia powinna opierać się na solidnej analizie możliwości i barier, a nie na ogólnikowych prognozach.
  • Niejasne cele i wskaźniki – wskaźniki powinny mierzyć realizację celów, a nie liczbę wykonywanych czynności urzędniczych.

W opinii ekspertów Fundacji Instrat prace nad Polityką powinny zostać zawieszone do czasu przeprowadzenia analizy stanu wyjściowego. Następnie dokument powinien zostać przeformułowany tak, by wskazywał konkretne działania nakierowane na przekroczenie barier i wykorzystanie mocnych stron polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji.

W pełnym dokumencie zawarte są również szczegółowe uwagi dotyczące m.in. otwierania danych, strategii sektorowych, wykorzystania SI w administracji publicznej oraz zatrzymywania w Polsce specjalistów, którzy mogą pracować na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji.

Przesłane do Ministerstwa Cyfryzacji stanowisko podkreśla też konieczność elastycznego podejścia do polityki innowacji i unikania narzucania implementacji SI bez pogłębionego dialogu z tymi, którzy mieliby się ową sztuczną inteligencją posługiwać.

Uwagi Fundacji Instrat do “Polityki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r”Pobierz
Idź do oryginalnego materiału