Uroczystości na Starym Rynku w Bydgoszczy

2 dni temu

Na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Była to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania i podkreślenia tego ważnego momentu, który pozwolił jeszcze raz przypomnieć o naszych korzeniach, wartościach i dumie z bycia Polakami.

Piątkowe obchody Dnia Flagi rozpoczęły się podniesieniem biało-czerwonej flagi na maszt przez żołnierzy Wojska Polskiego, następnie uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej. Na zakończenie Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz Generał Piotr Wagnerwręczyli flagi Polski mieszkańcom i turystom.

3 maja obchodziliśmy święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Z tej okazji w Bydgoszczy i regionie odbyły się uroczyste obchody.

Bydgoskie obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w Katedrze. Następnie odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Biało-czerwone flagi wypełniły Stary Rynek.

W uroczystościach udział wzięli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa, Zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Piotr Wagner, a także parlamentarzyści, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda,przedstawiciele jednostek samorządowych, organizacji kombatanckich i służb mundurowych.

Konstytucja określa zasady nowoczesnej Rzeczypospolitej, które oparte są na trzech ideach -woli narodu jako podstawa, rządów prawa oraz szacunku dla wielowiekowej tożsamości narodu, co podkreślili w swoich wypowiedziach goście uroczystości.

Dziś możemy świętować razem radośnie i z dumą. Żyjemy w bezpiecznej Polsce, ale czy tak będzie zawsze? Bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, to wysiłek codzienny, wspólny, świadomy. Możemy organizować dzisiaj festyny, inscenizacje, spotkania. Możemy świętować wolność dlatego, iż nasi przodkowie wiedzieli, iż państwa nie buduje się z dnia na dzień. Wymaga ono wysiłku, pracy i kiedy trzeba ofiary. Taką lekcję dali nam również autorzy Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 1791 roku była przełomem na skalę światową. Polska próbowała się reformować, odbudowywać swoją siłę, naprawiać błędy szlacheckiej anarchii. Konstytucja miała ocalić niepodległość w czasach gdy inni czekali już na nasz upadek. Dziś ten sam duch odpowiedzialności powinien prowadzić nas przez wszystkie polityczne spory.

– mówił Wojewoda Michał Sztybel.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zaznaczył istotę obowiązującej Konstytucji, która przed laty dawała nadzieję na lepsze zarządzanie państwem.

Choć Konstytucja wprowadziła reformy dające nadzieję na lepsze zarządzanie państwem, to przecież działała zbyt krótko. Choć dała szansę na ocalenie suwerenności państwa, to jednak z tego też powodu, została obalona za sprawą rosyjskiej zbrojnej interwencji wspartej przez rodzimy obóz zdrady – Targowicę. Zdawali sobie sprawę z tego współautorzy ustawy Ignacy Potocki i Hugon Kołłątaj, gdy nazwali ją ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny. Pozostała ona jednak symbolem. Pamięć o niej przez następne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenie do niepodległości.

– mówił Wicemarszałek.

Odwoływanie się do Konstytucji w trudnych czasach pozwoliło nam trwać i przetrwać, zachowując wewnętrzną wolność. Dzisiaj także czerpiemy z jej dorobku, podzielając marzenia naszych przodków o silnej, sprawiedliwej i zjednoczonej Rzeczypospolitej. Otwartość i szacunek dla praw stanowią fundament naszej wspólnoty, który pozwala nam z dumą budować pomyślność naszej Ojczyzny.

– podkreślił Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości mieszkańcy mogli wziąć udział w pokazach, które oficjalnie otworzył Król Stanisław August Poniatowski wchodząc na płytę rynku w otoczeniu swojej triumfującej świty, aby następnie odczytać preambułę Konstytucji.

Na mieszkańców czekał szereg atrakcji. Odbyły się pokazy musztry konnej historycznych formacji jazdy polskiej w wykonaniu Bydgoskiej Chorągwi Husarskiej, koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych w wykonaniu grup „Ultima Ratio Regum”, „Sarmackie Dziedzictwo” oraz „Garnizon Bydgoszcz”. Nie zabrakło także stoiska edukacyjnego z prezentacją sprzętu i uzbrojenia oraz zabaw dla dzieci.

Podczas wydarzenia Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa wręczyli mieszkańcom bezpłatne egzemplarze konstytucji.

Organizatorami bydgoskich wydarzeń byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Obchody majowe odbywały się natomiast w całym województwie. Wicewojewodowie Piotr Hemmerling i Michał Koniuch uczestniczyli w uroczystościach w Żninie oraz w Toruniu.

Oddział Prasowy – Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Idź do oryginalnego materiału