Energia słoneczna zasila naukę – i zmniejsza emisje
Nowa instalacja PV o powierzchni 1 708 m² zainstalowana na pięciu budynkach kampusu DTU Risø to wspólny projekt Uniwersytetu Aarhus, duńskiej firmy Co2Pro Danmark i producenta paneli LONGi. System składający się z 875 modułów back contact ma generować rocznie 349 008 kWh czystej energii elektrycznej. Przekłada się to na redukcję emisji CO₂ o blisko 22,7 tony rocznie.
Realizacja jest zgodna z klimatycznymi założeniami uczelni – do 2025 roku Uniwersytet Aarhus planuje zmniejszyć swój ślad węglowy o 35%. Docelowo – do 2040 roku – chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.
Rosnące znaczenie energii słonecznej w strategii uczelni
Lokalizacja w Roskilde to jedno z czterech strategicznych miejsc, w których rozwijane są projekty słoneczne pod egidą Wydziału Nauk Technicznych. Duże, wolnostojące budynki kampusu są idealne do wykorzystania technologii PV. Uczelnia prowadzi też analizę potencjału fotowoltaicznego dla pozostałych obiektów.
Jak zaznaczył w jednej z wcześniejszych wypowiedzi (z września 2024 r.) dziekan Eskild Holm Nielsen: „To świetna wiadomość, iż projekt ogniw słonecznych w Roskilde został ukończony i może zostać uruchomiony. Uczelnia ma odpowiedzialność wobec zielonej transformacji i chce aktywnie wspierać zrównoważony rozwój społeczeństwa.”
Zielona energia jako fundament innowacyjnego kampusu
Inwestycja wpisuje się także w rozwój inicjatywy Risø Gateway – innowacyjnej dzielnicy zorientowanej na zielone technologie, która ma powstać wokół kampusu DTU Risø. Projekt ma integrować środowiska naukowe, samorządowe i przemysłowe w celu wspólnego tworzenia bardziej zrównoważonych miast przyszłości.
Will Han, dyrektor generalny LONGi na Europę Północną, podkreślił: „To doskonały przykład współpracy sektora publicznego, przemysłu i dostawców technologii. Cieszymy się, iż nasza technologia back contact wspiera Uniwersytet Aarhus w mierzalnym dążeniu do neutralności klimatycznej.”
Zobacz również:- LONGi triumfuje w rankingu PVEL. Tylko 21 modułów zdobyło „Top Performer”
- LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
- Vanda RE i LONGi zawierają umowę na dostawy 1 GW modułów PV do megaprojektu solarno-magazynowego w Indonezji
Źródło: LONGi