Unia Europejska szykuje cła odwetowe na towary z USA. Stawką dziesiątki miliardów dolarów

7 godzin temu

Od 1 sierpnia ma zacząć obowiązywać 30-procentowa taryfa na towary importowane do USA z Unii Europejskiej i Meksyku. Wicepremier Włoch Antonio Tajani zapewnił w wywiadzie dla "Il Messaggero", iż UE przygotowała cła odwetowe w wysokości 21 mld dolarów. Zostaną one nałożone, jeżeli Donald Trump nie przystanie na warunki Komisji Europejskiej.

W sobotę prezydent USA Donald Trump ogłosił, iż porozumienie w sprawie polityki cenowej nie doszło do skutku, wobec czego 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na towary importowane z państw Unii Europejskiej i Meksyku. Choć z rozporządzenia mogą zostać wykluczone niektóre dobra strategiczne, eksperci przewidują znaczące straty dla przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie państw członkowskich Unii.

Zdaniem wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajaniego Europejski Bank Centralny powinien teraz zabezpieczyć obligacje oraz dokonać dalszych cięć stóp procentowych. W ten sposób - jak zaznacza polityk - będzie można zachęcić przedsiębiorstwa do kolejnych inwestycji i nieprzerywania produkcji.

Cła odwetowe Unii Europejskiej przeciw USA

Stanowisko w sprawie napiętej współpracy gospodarczej szef włoskiego MSZ zajął publicznie w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero". Poinformował też, iż Unia Europejska zastosuje cła odwetowe wobec USA o wartości 21 mld dolarów, jeżeli nie uda się zapobiec wyższym taryfom z ich strony.

- Donald Trump działa w interesie Stanów Zjednoczonych, Europa musi chronić swoich - podkreślił Tajani.

ZOBACZ: Ważna zapowiedź Donalda Trumpa ws. Ukrainy. "Zapłaci Europa"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę, iż UE przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych do początku sierpnia. Pierwotnie miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Ursula von der Leyen: "Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki"

- Nałożenie 30-procentowych ceł na eksport z UE zakłóciłoby najważniejsze transatlantyckie łańcuchy dostaw, ze szkodą dla przedsiębiorstw, konsumentów i pacjentów po obu stronach Atlantyku - stwierdziła szefowa KE w oświadczeniu po decyzji Trumpa. - Jesteśmy gotowi kontynuować prace nad osiągnięciem porozumienia do 1 sierpnia. Jednocześnie podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów UE, w tym w razie potrzeby podejmiemy proporcjonalne środki zaradcze - zapewniała

ZOBACZ: Cenne egzemplarze usuwane z najstarszej węgierskiej biblioteki. Zagraża im żarłoczny owad

Unia Europejska przewiduje 25-procentowe cła na amerykańskie towary. Chodzi m.in. o produkty rolne, takie jak drób, owoce, orzechy i soja, a także motocykle i jachty. Środki te ogłoszono – i jednocześnie zawieszono – w kwietniu w odpowiedzi na amerykańskie taryfy celne w wysokości 25 proc. na stal i aluminium.

WIDEO: "Czekamy na dostawy". Ambasador Ukrainy w Polsce gościem "Dnia na Świecie"
Idź do oryginalnego materiału