UE chce redukcji emisji o 90% do 2040 roku – pompy ciepła w centrum działań

enerad.pl 1 dzień temu

Nowy cel klimatyczny UE na 2040 rok

Komisja Europejska zaprezentowała propozycję dotyczącą redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zakłada ona ograniczenie emisji netto o 90% do 2040 roku względem poziomu z 1990 roku. Dokument określa kierunki polityki klimatycznej po 2030 roku i stanowi element dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Pompy ciepła jako kluczowa technologia transformacji energetycznej

Wśród rozwiązań technologicznych, które mają odegrać istotną rolę w transformacji, Komisja wskazuje pompy ciepła. Już w tej chwili w Europie funkcjonuje około 300 zakładów produkujących te urządzenia. Zatrudniają one łącznie ponad 433000 osób. Co istotne, aż 73% sprzedawanych na rynku pomp ciepła produkowanych jest lokalnie.

Komisja zauważa, iż przy wzroście udziału pomp ciepła w domach europejskich jedynie o 7%, roczne oszczędności mogłyby sięgnąć 5,4 mld euro. Tyle bowiem wydaje się w tej chwili na import paliw z Rosji.

Potrzeba reform w polityce energetycznej

Komisja Europejska podkreśla, iż potencjał pomp ciepła nie zostanie w pełni wykorzystany bez zmian systemowych. W szczególności konieczne jest skorygowanie relacji cen prądu do gazu, zapewnienie większej przewidywalności regulacyjnej oraz rozszerzenie systemów zachęt zarówno dla budownictwa, jak i przemysłu.

Następne kroki legislacyjne

Propozycja Komisji trafi teraz pod obrady Parlamentu Europejskiego i Rady UE. jeżeli zostanie przyjęta, wyznaczy ramy klimatyczne dla wspólnoty po 2030 roku. Dokument ma stanowić fundament polityki wspierającej szybkie wdrażanie technologii zeroemisyjnych i wzmocnienie europejskiego przemysłu.

Zdaniem Komisji, przy odpowiednich decyzjach politycznych pompy ciepła mogą nie tylko obniżać emisje, ale także przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy oraz zwiększenia niezależności energetycznej Europy.

Zobacz również:
  • LNG emituje o 25% mniej niż węgiel. IEA wskazuje, jak ograniczyć emisje jeszcze bardziej
  • Emisje CO₂ w Polsce spadły o 2,6% w 2024 roku – dane KOBIZE
  • Polska otwiera debatę klimatyczną UE: emisje spadły o 30%, OZE rośnie

Źródło: Komisja Europejska, EHPA

Idź do oryginalnego materiału