Uczcili pamięć ofiar 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

6 godzin temu
11 lipca odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Kresów Wschodnich samorządowcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy spotkali się przy Pomniku Losów Ojczyzny, pod tablicą pamiątkową odsłoniętą dwa lata temu, w 80. rocznicę tzw. "krwawej niedzieli".

Uczestnicy uroczystości wspólnie oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Kresach Wschodnich w lipcu 1943 roku.

Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą męczeństwo kresowiaków. Samorząd powiatowy na dzisiejszej uroczystości reprezentowała Wicestarosta Maria Bożena Polakowska, która w imieniu Starosty Powiatu Marka Szponara, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

Przypomnijmy, od tego roku, w dniu 11 lipca, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r.), obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. To święto państwowe, wprowadzone ustawą z 4 czerwca 2025 r. i podpisane przez prezydenta 2 lipca 2025 roku.

W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, iż "męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd".

Wcześniej, na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 roku w tym dniu obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.

Rzeź Wołyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii XX wieku. W świetle międzynarodowego prawodawstwa, mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z szacunkami polskich badaczy w latach 1939-1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło choćby ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.

Idź do oryginalnego materiału