Trzy kroki do…legalizacji urządzenia wodnego, czyli kiedy należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne wstecz

5 godzin temu

Tym razem piszemy o tym, co zrobić, o ile urządzenie wodne zostało wykonane przed rokiem 1975. Kiedy jest legalne i czy powinno posiadać decyzje, a o ile tak, to jakie. Czy jako właściciel urządzenia wodnego masz wszystkie pozwolenia, decyzje i zgody na jego wykonanie? Czy i kiedy powinieneś zacząć się martwić, iż organ nakaże ci jego rozbiórkę?

Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia

O tym, co powinieneś zrobić, o ile urządzenie powstało po 1 stycznia 1975 r., choćby bez twojego udziału, ale przez cały czas z niego korzystasz, pisaliśmy na łamach gazety. Opisaliśmy, kiedy musisz podjąć procedurę legalizacji i jak się do tego przygotować.

Natomiast o ile twoje urządzenie zostało wykonane przed 1 stycznia 1975 r., mogło zostać zalegalizowane na mocy przepisu art. 133 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne. Co to znaczy?

Część urządzeń wodnych, takich jak studnie czy wyloty, nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie oraz nie posiada dokumentów potwierdzających wystąpienie o legalizację tego urządzenia. Nie posiada, bo w poprzednim systemie prawnym nie musiało.

Ustawa z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne (Dz. U. z 1974 r. nr 38, poz. 230) zalegalizowała przepisem art. 133 ust. 1 urządzenia, które istniały w dniu jej wejścia w życie (wykonane przed dniem 1 stycznia 1975 r.). Zapis ustawy (w brzmieniu: Nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na istniejące w dniu wejścia w życie ustawy urządzenia wodne) zalegalizował wszystkie urządzenia wodne, zatem powinny być one traktowane jako posiadające pozwolenie wodnoprawne.

Pamiętaj!

Za legalne urządzenie wodne uznaje się te wykonane przed 1 stycznia 1975 r. i zalegalizowane z mocy przepisu art. 133 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne.

Dodatkowo art. 134 tej samej ustawy zalegalizował istniejące w tamtym momencie mosty i przepusty. Zapis wskazuje brak konieczności posiadania pozwolenia wodnoprawnego na istniejące obiekty.

Pamiętaj!

Za legalne uznaje się mosty i przepusty wykonane przed 1 stycznia 1975 r. i zalegalizowane z mocy przepisu art. 134 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne.

Krok II. Niezbędne dokumenty

Zatem, o ile twoje urządzenie zostało wykonane przed 1975 r. i mieści się w katalogu urządzeń wodnych wymienionych w Ustawie z 1974 r., to nie musisz posiadać pozwolenia wodnoprawnego.

Urządzenia wodne wymienione w ustawie:

  • budowle i urządzenia hydrotechniczne;
  • melioracje wodne;
  • studnie publiczne i inne ujęcia wód podziemnych;
  • ujęcia wód powierzchniowych;
  • urządzenia zabezpieczające wody przed zanieczyszczeniem;
  • wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wody lub do ziemi;
  • oraz inne urządzenia służące do szczególnego korzystania z wód.

Musisz jednak udokumentować fakt istnienia urządzenia przed tą datą. Przydadzą się stare zdjęcia, plany, rysunki. Cennych informacji dostarczyć mogą archiwalne zdjęcia lotnicze dostępne na stronie geoportal-krajowy.pl. Równie ważne będzie oświadczenie, iż urządzenia, mosty lub przepusty zostały wykonane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo wodne z 1974 r.

Krok III. Roboty i eksploatacja

Twoje urządzenie jest legalne, niemniej jednak każda rozbudowa, przebudowa lub modernizacja wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Musisz też pamiętać, iż o ile od 1975 r. wykonałeś (bez pozwolenia wodnoprawnego) 5 przebudów, 4 modernizacje i 2 razy odbudowałeś urządzenie, to zrobiłeś to nielegalnie. Legalny byłby jedynie remont.

Jeżeli dokonałeś odbudowy np. pomostu, bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, to powinieneś ją zalegalizować.

Jeżeli nie przystąpiłeś do legalizacji odbudowy (przebudowy) urządzenia wodnego, organ wydający pozwolenie wodnoprawne może nakazać jego likwidację/rozbiórkę. W takim przypadku masz jeszcze drugą szansę na działania zgodne z prawem. Na początku postępowania dotyczącego likwidacji nielegalnie wykonanej odbudowy (przebudowy) urządzenia dyrektor adekwatnej jednostki Wód Polskich wezwie cię do złożenia wniosku o jej legalizację. o ile nie zrobisz tego we wskazanym terminie, zostanie wszczęta procedura likwidacji i będziesz zmuszony rozebrać urządzenie

Pamiętaj!

Twoje urządzenie wykonane przed 1975 r. jest legalne. Ale o ile dokonałeś jego przebudowy, która nie była remontem, to na tę przebudowę powinieneś posiadać pozwolenie wodnoprawne.

Pobierz w pdf

zdj. główne: Dawn Casey/ Unsplash

Idź do oryginalnego materiału