Trwa bezpłatny Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

1 dzień temu

Już po raz piąty Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza organizuje Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Uczestnicy czyli samorządy nie płacą za zgłaszanie i ocenę swoich projektów. Zwycięzców wybierze kapituła złożona z ekspertów zajmujących się energetyką i samorządami.

Konkurs adresowany jest do samorządów na poziomie gminnym – zarówno gmin wiejskich, jak i miejskich. Chodzi w nim o zachęcenie nie tylko wójtów, burmistrzów, prezydentów ale także i mieszkańców do szukania i wdrażania innowacji energetycznych, czyli do brania odpowiedzialności za kierunek transformacji energetycznej kraju.

– Transformacja energetyczna nie jest już perspektywą przyszłości, ale pilną koniecznością – również, a może przede wszystkim na poziomie lokalnym – mówi dr hab. Wawrzyniec Rudolf, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i członek kapituły oceniającej zgłoszenia konkursowe, ekspert ds zarządzania w samorządach. – W dobie kryzysu klimatycznego i rosnących kosztów energii samorządy terytorialne stają się kluczowymi aktorami zmian. Konkurs promuje aktywność, innowacyjność i odwagę we wdrażaniu rozwiązań energetycznych, które mogą przynieść realne korzyści społecznościom lokalnym, czy regionalnym. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy inspirujących przykładów i pozytywnej rywalizacji o lepszą jakość życia mieszkańców.

Partnerem strategicznym konkursu jest Fundacja PGE, powołana przez PGE Polską Grupę Energetyczną.

– Innowacyjne samorządy odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu bezpieczeństwa i przyszłości energetycznej kraju – mówi Katarzyna Wasilewska, Prezes Fundacji PGE i c\złonkini kapituły konkursu. – Są bliżej lokalnych społeczności, rozumieją je i odpowiadają na ich potrzeby. Pozwala to nie tylko skuteczniej wdrażać krajową transformację na poziomie lokalnym, ale i edukować z zakresu ekologii i odpowiedzialnego korzystania z energii, przyczyniając się w ten sposób do budowania świadomości klimatycznej w społeczeństwie. Ponadto wspierają i poprawiają konkurencyjność regionu, przyciągając inwestorów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem.

Kategorie konkursu

Projekty można zgłaszać w następujących kategoriach:

– Energetyczna Inwestycja Budowlana Roku (np. poprawa efektywności energetycznej budynków użytkowych i mieszkalnych, redukcję zanieczyszczeń powietrza, inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwój energetyki rozproszonej),

– Energetyczna Inwestycja Transportowa Roku (dotyczy zarówno transportu publicznego, jak i prywatnego, a konkretne przykłady to wymiana floty na elektryczną czy gazową, wdrażanie innowacyjnych systemów zarządzania ruchem transportowym, promowanie zrównoważonej mobilności, strefy czystego transportu, promocja niskoemisyjnych środków transportu).

– Energetyczna Inwestycja z Zakresu Ciepłownictwa (np. ograniczenie strat ciepła, wykorzystanie ciepła odpadowego, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, kooperacja z sektorem prywatnym i naukowym).

– Energetyczna Akcja Społeczna Roku (akcje edukacyjne, promocyjne, tworzenie punktów informacyjnych doradztwa energetycznego, itd.).

Rozstrzygnięcie podczas konferencji energetycznej

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie zwycięzcom statuetek nastąpi – tak, jak w minionych latach – podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Rzeszowie, w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej w dniach 8 i 9 września 2025 r.

– Podczas konferencji odbędą się także panele i warsztaty dotyczące transformacji energetyki z perspektywy samorządowej na które wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi dr Anna Bałamut, Ekspertka Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza i koordynatorka konkursu.

Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 24 sierpnia 2025 r.

Więcej szczegółów, w tym regulamin konkursu: https://www.instytutpe.pl/konkurs-jst-2025

***

Wypowiedź Zbigniewa Włodkowskiego, burmistrza Orzysza, laureata konkursu w 2024 r.:

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

Idź do oryginalnego materiału