Trump ogłasza umowę handlową USA z Wietnamem

11 godzin temu

Wbrew tykającemu zegarowi prezydent Donald Trump poinformował w środę, iż Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie handlowe z Wietnamem, co stanowi trzecią znaczącą umowę administracji przed narzuconym sobie terminem 9 lipca. Mimo to stan światowego handlu pozostaje w dużej mierze niestabilny. „Właśnie zawarłem umowę handlową z Wietnamem” – napisał Trump w poście na portalu Truth Social.

W kolejnym poście, w którym podano więcej szczegółów, Trump powiedział, iż Stany Zjednoczone nałożą 20% cła na wietnamski eksport do Ameryki i 40% cła na „przeładunek”. Sekretarz handlu USA Howard Lutnick powiedział w poście na X w środę po południu, iż cło na „przeładunek” oznacza, iż ​​„jeśli inny kraj sprzedaje swoje treści za pośrednictwem produktów eksportowanych przez Wietnam do nas — zostanie obciążony 40% cłem”.

Stawka celna wynosząca 20% stanowi dwukrotność obecnej minimalnej stawki celnej, jaką Stany Zjednoczone nakładają na towary z Wietnamu i praktycznie każdego innego kraju.

„W zamian Wietnam zrobi coś, czego nigdy wcześniej nie zrobił, da Stanom Zjednoczonym Ameryki CAŁKOWITY DOSTĘP do swoich rynków handlowych” – dodał. „Innymi słowy, ‘OTWIERAJĄ SWÓJ RYNEK DLA STANÓW ZJEDNOCZONYCH.

Nie było od razu jasne, czy umowa została sfinalizowana, czy też Wietnam zgodził się na to, co ogłosił Trump. Wietnamska państwowa agencja informacyjna Việt Nam News poinformowała, iż ​​sekretarz generalny Tô Lâm i Trump rozmawiali przez telefon w środę, aby uzgodnić warunki umowy, którą nazwano ramami. Ambasada USA w Wietnamie nie odpowiedziała na prośbę CNN o komentarz.

W rozmowie „Lâm zaproponował, aby Stany Zjednoczone niedługo uznały Wietnam za gospodarkę rynkową i zniosły ograniczenia eksportowe na niektóre produkty high-tech” – informuje serwis. Przez miesiące Trump i jego administracja mówili, iż kraje ustawiają się w kolejce, aby zawrzeć umowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. Ale przed 9 lipca, kiedy 90-dniowa przerwa w „wzajemnych” taryfach się kończy i mogą wejść w życie cła sięgające choćby 50%, to była cisza. Przywrócenie tych historycznych taryf grozi zachwianiem rynkami finansowymi i planami przedsiębiorstw.

Stawki celne na towary wietnamskie wysyłane do USA miały wzrosnąć do minimum 46%, jeżeli utrzymają się stawki ogłoszone przez Trumpa w kwietniu. Cła na Wietnam były jednymi z najwyższych, jakie ogłosił. Biały Dom nie opublikował jeszcze żadnych materiałów przedstawiających szczegóły umowy, którą Trump ogłosił w środę rano.

„Wciąż przygotowujemy komunikat prasowy” – powiedział w środę po południu wiceminister skarbu USA Michael Faulkender w CNBC. Powiedział, iż „prawdopodobnie” zostanie on opublikowany do końca dnia handlowego w środę, co zwykle oznacza godzinę 16:00 czasu wschodniego. Faulkender nie odpowiedział, czy 20% cło zostanie dodane do już obowiązującego 10% cła na towary z Wietnamu, czy też nowym poziomem będzie 20%.

Import z Wietnamu gwałtownie wzrósł w związku ze wzrostem ceł na Chiny

Wietnam był szóstym co do wielkości źródłem towarów importowanych przez USA w zeszłym roku, wysyłając towary warte 137 miliardów dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż wartość towarów eksportowanych do USA pięć lat wcześniej, według danych Departamentu Handlu USA.

Tymczasem deficyt handlowy z Wietnamem, równy wartości towarów eksportowanych tam przez USA pomniejszony o import, wzrósł w tandemie. W zeszłym roku wyniósł 123 miliardy dolarów, co stanowiło trzeci co do wielkości deficyt handlowy USA z jakimkolwiek krajem. W 2019 r. wyniósł 56 miliardów dolarów, co stanowiło piąty co do wielkości deficyt handlowy z innym krajem.

Trump szczególnie ostro skrytykował kraje, które notują duże i stałe deficyty handlowe z USA, twierdząc, iż są one oznaką nieuczciwych praktyk handlowych. To pomaga wyjaśnić, dlaczego chciał nałożyć na ten kraj jedną z najwyższych „wzajemnych” stawek celnych.

Wietnam skorzystał na wyższych taryfach, które Trump nałożył na towary chińskie w trakcie swojej pierwszej kadencji, a które były prezydent Joe Biden w dużej mierze utrzymał. Taryfy te spowodowały, iż więcej firm przeniosło produkcję do Wietnamu, gdzie stawki taryfowe były niższe. Wśród głównych importów znajdują się komputery i elektronika, odzież i akcesoria oraz meble. Podczas gdy Chiny pozostają głównymi importowanymi źródłami tych towarów, Wietnam gwałtownie nadrabia zaległości.

Akcje spółek, które stały się zależne od Wietnamu, w tym Nike ( NKE ), Lululemon ( LULU ) i Columbia Sportswear ( COLM ), wszystkie poszybowały w górę natychmiast po ogłoszeniu umowy przez Trumpa. Nike i Columbia Sportswear utrzymały swoje zyski i wzrosły odpowiednio o 4,2% i 1,3% około godziny 15:00 czasu wschodniego. Akcje Lululemon zmieniały się między terytorium dodatnim i ujemnym w środę, ale wzrosły o 0,7%. VF Corporation ( VFC ), właściciel The North Face i Vans, wzrósł o 1,5%. Do południa indeks S&P 500 wzrósł o 0,38%, ustanawiając nowy dzienny rekord, a skoncentrowany na spółkach technologicznych Nasdaq Composite zyskał 0,82%. Blue chip Dow spadł o 0,1%, ale odrobił wcześniejsze straty po wpisie Trumpa.

Idź do oryginalnego materiału