Trump: Iran zgodził się na najwyższy poziom inspekcji nuklearnych

2 godzin temu

Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek (23 czerwca), iż Iran zgodził się na „najwyższy poziom” inspekcji programu nuklearnego przez długi czas. Dodał przy tym, iż Teheran „zgodził” się też na dalsze otwarcie cieśniny Ormuz. Poinformował również, iż uwalniane zamrożone aktywa Iranu zostaną przeznaczone na zakup żywności z USA.

Pomimo ich protestów i fałszywych oświadczeń, (…) Iran w pełni i całkowicie zgodził się na inspekcje nuklearne na najwyższym poziomie, trwające przez wiele lat (w nieskończoność!!!). To zagwarantuje „nuklearną uczciwość”

– napisał Trump na platformie Truth Social. Jak dodał, gdyby Irańczycy nie wyrazili na to zgody, nie byłoby dalszych negocjacji.

W oparciu o to i inne ważne ustępstwa Iranu, zgodziłem się zezwolić na pozostawienie cieśniny Ormuz OTWARTEJ, bez dalszej blokady morskiej. Jednak wszystkie okręty pozostają na miejscu, gdyby konieczne było ponowne wprowadzenie blokady, co wydaje się na tym etapie wysoce nieprawdopodobne

– ogłosił.

Trump poinformował też, iż „uwalniane (przez administrację USA) pieniądze i/lub sankcje” trafiają do depozytu kontrolowanego przez USA i zostaną wykorzystane na zakup żywności oraz środków medycznych wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych.

To są rzeczy, których Iran rozpaczliwie potrzebuje. To kryzys humanitarny i uważam, iż trzeba pomóc TERAZ, zanim będzie za późno. Rozmowy idą dobrze!

– zakończył.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Zwrot USA ws. Iranu. Chodzi o sankcje naftowe

22 czerwca 2026

Ministerstwo finansów USA ogłosiło w poniedziałek (22 czerwca) zawieszenie sankcji na wydobycie, sprzedaż i transport irańskiej ropy naftowej na 60 dni. To część realizacji wstępnego porozumienia z Iranem....

Czytaj więcejDetails

Informacje o tym, iż Iran zgodził się na powrót inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), podał już w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance po rozmowach z irańską delegacją w Szwajcarii. Vance mówił też o tym, iż zięć prezydenta Jared Kushner i delegacja Kataru wystąpiły z pomysłem, by zamrożone irańskie aktywa – jeżeli dojdzie do ich odblokowania w przyszłości – były wydawane na amerykańskie towary rolne. Vance mówił jednak o tym jako o możliwym przyszłym scenariuszu, twierdząc – wbrew temu, co mówi Iran – iż żadne środki nie zostały dotąd uwolnione. W poniedziałek USA zawiesiły jednak na 60 dni sankcje naftowe na Iran.

W kolejnym wtorkowym wpisie prezydent USA ogłosił, iż w poniedziałek przez cieśninę Ormuz przetransportowano 19 mln baryłek ropy naftowej, co uznał za „rekord wszechczasów”. W rzeczywistości jednak, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2025 r. przez cieśninę przechodziło średnio ponad 20 mln baryłek dziennie.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Prezydent USA: nie będzie żadnych opłat za tranzyt przez Ormuz, chyba iż my będziemy je pobierać [AKTUALIZACJA

21 czerwca 2026

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w sobotę (20 czerwca), iż Iran nie będzie pobierał opłat tranzytowych od statków przepływających przez cieśninę Ormuz ani w okresie zawieszenia broni, ani po...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Wiceprezydent USA przybył do Szwajcarii na rozmowy z Iranem

21 czerwca 2026

Wiceprezydent USA J.D. Vance przybył w niedzielę rano (21 czerwca) do Szwajcarii, gdzie mają się odbyć rozmowy z Iranem w sprawie trwałego zakończenia wojny na Bliskim Wschodzie -...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Iran zamknął Cieśninę Ormuz

20 czerwca 2026

Iran ponownie zamknął Cieśninę Ormuz. Kilka dni temu została otwarta w ramach porozumienia z Amerykanami o rozejmie. Władze wojskowe w Teheranie ogłosiły jednak, iż zamkną ją, bo Amerykanie nie...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału