Świdnica w biało-czerwonych barwach. Dziś obchodzimy Dzień Flagi [FOTO]

12 godzin temu

Od 2004 roku w całym kraju świętowany jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Państwowe święto obchodzone jest 2 maja i ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

Dzień Flagi jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, iż właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, iż władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z kolorów herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą kolorów polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku – przypominają urzędnicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów – białego i czerwonego – to sprecyzowanie odcieni tych kolorów nie jest już takie łatwe. Z „Ustawy z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” dowiadujemy się, iż kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, iż biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, iż na przestrzeni lat barwa czerwieni się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 roku przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

Nie bez znaczenia jest również kolejność kolorów narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, iż flaga jest biało-czerwona. jeżeli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

1 z 20

Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten wynika z Ustawy z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej i przez cały czas obowiązuje. – Przykładowo gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 m szerokości. jeżeli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie – czytamy w materiałach programu „Niepodległa”.

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na świdnickim Rynku (piątek, 2 maja)

  • godz. 11.30 – przywitanie uczestników, przekazanie flagi narodowej harcerzom przez prezydenta miasta, odśpiewanie hymnu, przemówienie prezydenta miasta,
  • godz. 12.00 – pokaz Mażoretek Prima.

/PAP, UM Świdnica, opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału