Sprzedaż Tesli przez cały czas spada, ale w Chinach jest nadzieja

10 godzin temu

Dostawy Tesli ponownie spadły w drugim kwartale. Spadły o 13,5 procent rok do roku do 384 122 pojazdów, według producenta samochodów elektrycznych kierowanego przez technologicznego miliardera Elona Muska (53). Jednak w dużej mierze było to oczekiwane: mediana szacunków ekspertów była tylko nieznacznie niższa od liczby dostaw. Ponadto firma zwiększyła produkcję znacznie bardziej niż oczekiwano. Akcje Tesli zyskały 5 procent w handlu przedsesyjnym w USA.

Nowa wersja poprzedniego bestsellera, Model Y, dostępna od marca, początkowo nie zwiększyła sprzedaży. Okres przejściowy dla Modelu Y, wraz z kontrowersjami wokół działalności politycznej CEO Tesli Elona Muska, był uważany za jeden z powodów 13-procentowego spadku sprzedaży w pierwszym kwartale. Tesla przekształciła swoje linie produkcyjne na początku roku. W rezultacie produkcja została wstrzymana na kilka tygodni. Jednocześnie potencjalni nabywcy mieli mniejszą zachętę do zakupu pojazdu poprzedniej wersji Y.

Nowa presja w związku z końcem dopłat do pojazdów elektrycznych w USA?

Wiele się wydarzyło w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Musk ogłosił, iż skupi się bardziej na Tesli i wycofał się z Waszyngtonu, gdzie działał jako cięcie kosztów w rządzie w imieniu prezydenta Donalda Trumpa. Następnie Musk poróżnił się z Trumpem w sprawie ustawy podatkowej i wydatkowej forsowanej przez prezydenta.

Obecny plan, który wciąż oczekuje na zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów, obejmuje wyeliminowanie dopłat do samochodów elektrycznych w USA pod koniec września. Może to wywrzeć dodatkową presję na sprzedaż Tesli na jej ważnym rynku krajowym do końca roku. Biały Dom próbuje również powstrzymać plan Kalifornii, aby do 2035 r. zezwolić na sprzedaż pojazdów elektrycznych tylko w najludniejszym stanie USA.

Jazda autonomiczna powinna przynieść zmiany

Musk jednak deklaruje, iż przyszłość Tesli leży w robotaksówkach i robotach humanoidalnych. Pod koniec czerwca firma uruchomiła swoją pierwszą usługę robotaksówek w Austin w Teksasie – na małą skalę. Początkowo do usługi przewozu osób będzie wykorzystywanych tylko kilka pojazdów Model Y, a korzystać z nich będą mogli tylko klienci zaproszeni przez Teslę – a pracownik będzie siedział na siedzeniu pasażera dla bezpieczeństwa. Musk jednak przez cały czas obiecuje setki tysięcy autonomicznych Tesli na drogach w przyszłym roku. Tymczasem pojazdy Tesli stają w obliczu rosnącej konkurencji – szczególnie na ważnym rynku chińskim.

Ponowny spadek sprzedaży był już widoczny. Według danych stowarzyszenia dealerów ACEA, liczba rejestracji nowych Tesli w UE spadła o 40,5 procent rok do roku do 8729 pojazdów w maju. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy spadła o dobre 45 procent do 50 413 Tesli.

Według serwisu informacyjnego Bloomberg, Musk niedawno przejął nadzór nad produkcją i sprzedażą w Europie po tym, jak jego wieloletni powiernik Omead Afshar opuścił firmę. Tesla ma swoją europejską fabrykę w Grünheide niedaleko Berlina. Sama firma nie ujawnia wyników w poszczególnych regionach i krajach.

Zatrzymano trend spadkowy w Chinach

W Chinach Tesla sprzedała więcej swoich domowych pojazdów elektrycznych w czerwcu po ośmiu miesiącach spadku sprzedaży. Sprzedaż wzrosła o 0,8 procent w zeszłym miesiącu, zgodnie z danymi China Passenger Car Association opublikowanymi w środę. Jednak w ujęciu kwartalnym sprzedaż Tesli spadła o 6,8 procent z powodu tańszych modeli chińskich konkurentów — trzeci z rzędu kwartalny spadek.

Dostawy modeli Model 3 i Model Y z fabryki w Szanghaju, wliczając sprzedaż do Chin i eksport do Europy i innych rynków, wzrosły o 16,1 procent do 71 599 pojazdów od maja. Tymczasem chiński rywal BYD zwiększył sprzedaż o 11 procent do 377 628 pojazdów w zeszłym miesiącu.

Kontrowersje wokół Muska

W ostatnich miesiącach krytyka politycznej roli Muska i prawicowych poglądów politycznych stała się coraz głośniejsza. Pojawiły się wezwania do bojkotu i powtarzające się protesty w zakładach Tesla w różnych krajach.

Przedsiębiorca technologiczny stał się bliskim sojusznikiem Donalda Trumpa w zeszłym roku, przekazując ponad 250 milionów dolarów na jego kampanię w Białym Domu. Aktywność polityczna Muska odstraszyła co najmniej niektórych potencjalnych nabywców Tesli. W Niemczech Musk prowadził kampanię dla AfD przed wyborami federalnymi.
Idź do oryginalnego materiału