Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 11.05.2025

myslpolska.info 17 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 10.05. 2015

Polska. Były premier Leszek Miller na pytanie redaktora Bogdana Rymanowskiego w Radiu Zet, kogo poparłby w drugiej turze wyborów, gdyby znalazł się tam Karol Nawrocki (PiS) i Sławomir Mentzen (Konfederacja), wskazał tego drugiego. Leszek twierdzi, ze prawdopodobnie nie brał, by udziału w głosowaniu, ale popierałby Sławomira Mentzena.

Polska. Były premier Leszek Miller skrytykował działania premiera Donalda Tuska względem wojny na Ukrainie. Były premier stwierdził: „Spotyka się grupa polityków obok oficjalnych struktur, obok NATO, Komisji Europejskiej. Kim oni są? Jakie oni mają kompetencje? (…) o ile na Ukrainie pojawi się jakiś kraj z tej koalicji chętnych ze swoim wojskiem – a to będzie członek NATO – to o ile tam dojdzie do zbrojnych walk z Rosjanami, to art. 5 zostanie uruchomiony?”

Polska. Były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło sceptycznie o „koalicji chętnych”: „Nie wszystkie kraje UE mówią jednym głosem. Przypomnę, iż premier Słowacji (Robert Fico – red.) był 9 maja na paradzie w Moskwie, a Viktor Orbán też ma odmienne stanowisko. Ale warto spojrzeć na to szerzej: ta inicjatywa wpisuje się w kontekst wydarzeń wokół tzw. Dnia Zwycięstwa w Moskwie, gdzie Xi Jinping zadeklarował pełne poparcie dla Putina i zapowiedział wspólną walkę o wielowektorowy świat„.

Polska. Warszawskimi ulicami przeszedł duży Narodowy Marsz Przeciwko Imigracji. W marszu wziął udział poseł PiS-u Przemysław Czarnek, który stwierdził: „Musimy wyjaśnić Polakom, iż albo 18 maja powiemy Trzaskowskiemu: „Nie ma zgody na przyspieszony pakt migracyjny”, albo nie będzie już suwerennej, niepodległej, pięknej i bezpiecznej Polski Z tego trzeba sobie zdać sprawę”.

Polska. W Gdańsku uczczono pomordowanych w podwileńskich Ponarach. Zbrodni dokonali Litwini i Niemcy. Masowe egzekucje w Ponarach były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Dokładna liczba ofiar pozostaje trudna do ustalenia ze względu na fakt, iż w ostatnim okresie wojny Niemcy ekshumowali masowe groby i spalili większość zwłok. W literaturze przedmiotu szacowano ją zwykle na około 100 000 osób.

Unia Europejska. Bruksela jest w stanie zaproponować zakaz importu gazu z Rosji do końca 2027 roku. Pomimo znacznego spadku sprzedaży rosyjskiego gazu po lutym 2022 roku, to przez cały czas ona pozostawała znaczącym dostawcą. Źródła podają, iż już w czerwcu Unia Europejska planuje zaproponować zakaz wszystkich zakupów gazu w ramach nowych umów z Rosją, ale i istniejących kontraktów spotowych, które stanowią ok. jednej trzeciej importu. Informację podał Polski Barometr.

Stany Zjednoczone. Brak efektów w rozmowach pokojowych spowodował, iż władze amerykańskie zgodziły się na przekazanie Ukrainie przez Niemcy 125 artyleryjskich rakiet dalekiego zasięgu oraz 100 rakiet do systemów obrony powietrznej Patriot – informuje „The New York Times”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ogłosił „totalny reset w rozmowach handlowych z Chinami” po spotkaniu w Genewie. Prezydent USA podkreślił, iż osiągnięto „wielkie postępy”, choć szczegóły ustaleń nie zostały ujawnione.

Stany Zjednoczone. W wieku 88 lat zmarł wpływowy politolog i współtwórca teorii współzależności w stosunkach międzynarodowych Joseph Samuel Nye. Dr Mateusz Piskorski z „Myśli Polskiej” napisał: „Przedstawiciel liberalnej szkoły stosunków międzynarodowych, współpracownik i inspirator wielu działań administracji demokratycznych – od Clintona po Obamę.

Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, iż proponuje bezpośrednie rozmowy z Kijowem w Stambule. Prezydent rolę prezydenta Turcji Recepa Erdogana w dążeniach do pokoju. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział: „Chciałbym raz jeszcze wyrazić swoją wdzięczność za usługi mediacyjne, wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego, podejmowane przez naszych zagranicznych partnerów. A są to Chiny, Brazylia, kraje Afryki, Bliskiego Wschodu, a ostatnio nowa administracja Stanów Zjednoczonych Ameryki”.

Rosja. Były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew dosadnie skomentował naciski Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski w sprawie Ukrainy. Miedwiediew powiedział: „Macron, Merz, Starmer i Tusk mieli rozmawiać o pokoju w Kijowie. Zamiast tego rzucają groźby pod adresem Rosji. Albo rozejm dla wytchnienia banderowskich hord, albo nowe sankcje. Myślisz, iż to mądre, co? Wsadźcie sobie te plany pokojowe w swoje niebinarne dupy!”.

Rosja. realizowane są rozmowy chińsko-rosyjskie o gospodarce. Jak poinformował Barometr Polski rozmowy Pekinu z Moskwą będą miały na celu ustalenia w sprawie długo opóźnianego projektu gazociągu, który połączyłby obie gospodarki. Ewentualna realizacja tego projektu od lat jest solą w głowie zachodnioeuropejskich gospodarek.

Ukraina. Dr Jan Lisowski z Polskiego Komitetu Słowiańskiego napisał: „Koalicja chętnych to kolos na glinianych nogach. To narzędzie elit w Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Polska pełni rolę ubogiego krewnego przy tym stole. Jej celem miało być opracowanie kompleksowego planu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miało zjednoczyć świat przeciwko Rosji. A co mamy? w tej chwili tworzą ją 33 państwa i państewka głównie z Europy, oraz Australia, Japonia, Nowa Zelandia i Turcja. Nie do końca wiadomo jak daleko zaangażuje się Japonia. Z udziału już zrezygnowały Stany Zjednoczone, Węgry, Słowacja i część państw bałkańskich. Nie ma tam Izraela, a Watykan (Kościół katolicki) jest wyjątkowo wstrzemięźliwy. Format ten pozwala państwom NATO na wspólne działania poza oficjalnymi strukturami Sojuszu, każde potknięcie może oznaczać koniec NATO”.

Ukraina. Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych domagają się od Federacji Rosyjskiej podpisania zawieszenia broni na 30 dni, aby rozpocząć rozmowy pokojowe. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” stwierdził: „Wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą; Putin musi odpowiedzieć na tę ofertę, a jeżeli nie zareaguje, nastąpi zaostrzenie sankcji”. Przebywający w Kijowie przywódcy państw wchodzących w skład tzw. „koalicji chętnych” – premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, a także przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali w tej sprawie telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron, wezwał w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TF1 i LCI do „bezpośrednich rozmów” pomiędzy Ukrainą i Rosją. Według Francji państwa te powinny rozmawiać między sobą bez pośredników.

Łotwa. Ponad 50 osób zostanie ukaranych za świętowanie Dnia Zwycięstwa czyli pokonania hitlerowskich Niemiec. Wśród przestępstw są takie jak: składanie kwiatów w miejscu zdemontowanego pomnika żołnierzy radzieckich w Parku Zwycięstwa, śpiewanie radzieckich pieśni czy umieszczanie rosyjskich napisów na budynkach.

Litwa. Śmieciarka z napisem „Na goździki, znicze i sowiecką nostalgię” stanęła przy wileńskim wojskowym Cmentarzu Antokolskim. Mer Wilna Valdas Benkunskas siedząc w śmieciarce, powiedział, iż obchodzony dziś w Moskwie propagandowy dzień zwycięstwa w litewskiej historii oznaczał kolejną okupację. Na Cmentarzu na Antokolu znajduje się zespół pomnikowy poświęcony żołnierzom radzieckim, którzy zginęli w walkach o Wilno w 1944 roku. Jest tam masowa mogiła, w której pochowanych zostało blisko trzy tysiące osób. Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej stwierdził: „To jawne uderzanie w mniejszość narodową – w tym wypadku Rosjan. Milczenie Europy potwierdza fakt, iż właśnie dokonuje się wielka rewizja historii. Obrzydliwa szczególnie dla nas Polaków”.

Watykan. Liberalno-lewacka prasa NGO’sy SNAP i Bishop Accountability zarzucają nowemu papieżowi Leonowi XIV „brak działań w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele podczas jego posługi w diecezji Chiclayo w Peru”. Biskup Edinson Farfan, sukcesor Roberta Prevosta w diecezji Chiclayo, bronił nowego papieża, twierdząc, iż przestrzegał on procedur.

Turcja. Szef MSZ Turcji Hakan Fidan przekazał europejskim przywódcom, iż Ankara jest gotowa podjąć się obowiązku monitorowania ewentualnego zawieszenia broni na Ukrainie.

Izrael. Izraelski rząd ogłosił plan nowej ofensywy „Rydwany Gideona” przeciwko Hamasowi. Izrael od dwóch miesięcy blokuje dostawy pomocy humanitarnej, co ma katastrofalne skutki dla ludności cywilnej, która walczy o przetrwanie w pogrążonej wojną Gazie. Szacuje się, iż od października 2023 roku zginęło już ponad 50 000 palestyńskich cywilów, w tym kilkanaście tysięcy dzieci. Strefa jest odcięta od dostaw jedzenia, leków, wody i gazu. Pomocy potrzebują ponad 2 000 000 ludzi (dwa miliony!), z których zdecydowana większość została wysiedlona z domów. Izrael chce mieć całkowitą kontrolę nad ewentualnymi przyszłościowymi dostawami pomocy.

Pakistan. Rzecznik pakistańskiej armii Ahmed Szarif Chaudhry, w państwowej telewizji oświadczył, iż na krótko przed świtem w Islamabadzie i mieście Rawalpindi, gdzie mieści się siedziba armii i służb wywiadowczych, doszło do dwóch eksplozji. Pakistan oskarżył Indie o ostrzelanie rakietami baz lotniczych. Niedługo potem armia pakistańska zaatakowała bazy w Indiach, w tym składowisko rakiet na północy tego kraju. Celem ataków było także lotnisko Pathankot w zachodnim stanie Pendżab i stacja sił powietrznych Udhampur w indyjskim Kaszmirze.

łj, bd, mp

Idź do oryginalnego materiału