Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 13.07.2025
Polska. Biznesinfo pisze, iż „Ukraińcy masowo zakładają biznesy w Polsce. Dostają na to milionowe dotacje„. Od początku 2022 roku do końca 2024 roku w Polsce powstało około 77 700 jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy. To oznacza, iż co dziesiąta nowa firma jest ukraińska. Dotacja EBOR-u dla Ukraińców może wynieść choćby 30 000 euro i pokrywa 100% kosztów netto usług doradczych. Obejmuje m.in. takie obszary jak: tworzenie marki i strategii marketingowej,, cyfryzacja i wdrażanie narzędzi sztucznej inteligencji, audyty, usługi księgowe, zarządzanie finansami czy łańcuchem dostaw.
Polska. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) cały czas wspiera Ukraińców w Polsce – o czym cały czas informuje „Puls Biznesu”. Pomoc finansową mogą otrzymać przedsiębiorstwa, które zatrudniają lub planują zatrudnić obywateli Ukrainy. Co więcej, bank oferuje dotacje dla organizacji i instytucji szkoleniowych, które prowadzą kursy i programy rozwoju dla ukraińskich przedsiębiorców.
Polska. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) który wskazuje, że 65% dorosłych Ukraińców przebywających w Polsce pracuje.
Polska. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 roku do teraz granicę polsko-ukraińską przekroczyło już około prawie 19 000 000 osób (18,8 mln osób). Znaczna część z nich traktowała Polskę jako kraj tranzytowy.
Polska. 84-letni biskup Antoni Józef Długosz powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie powiedział: „My Polacy wiemy, co to miłosierdzie, a nie oznacza ono, iż mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami. To nie rozwiązuje problemów Afryki i Bliskiego Wschodu, ale tworzy nowe poważne problemy w krajach, do których przybywają„.
Polska. W Domostawie odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków wymordowanych przez Ukraińców na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorami uroczystości był prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie Zbigniew Walczak, oraz wójt Gminy Jarocin Tomasz Podpora. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystościach udział brała delegacja Klubów Myśli Polskiej. Szersza relacja ukaże się na stronie „Myśli Polskiej”.
Polska. W Katowicach odbyła się prelekcja Mirosława Nogi „Obława lipcowa nazywana augustowską” zorganizowana przez Patriotów Górnego Śląska. W dyskusji udział wziął Łukasz Jastrzębski z „Myśli Polskiej”, który apelował, by „nie pozwolić Przeciwnikowi, użyć tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku do przykrycia ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, które trwało od 1939 do 1947 roku”. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach. Szersza relacja ukaże się na stronach „Myśli Polskiej”.
Polska. Obchody Dnia Walki Męczeństwa Wsi Polskiej. W 82. rocznicę niemieckiego mordu na mieszkańcach Michniowa i okolic oraz liczne delegacje władz i służb mundurowych spotkali się dzisiaj w tej świętokrzyskiej wsi, stanowiącej symbol pacyfikacji wszystkich polskich wsi. 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy bestialsko zamordowały w Michniowie 204 osoby: 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Najmłodsza ofiara zbrodni, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie osiem dni.
Polska. Prezydent-elekt Karol Nawrocki został „zawierzony opiece Matki Bożej Chełmskiej”. Otrzymał też kopię „ikony chełmskiej Bogurodzicy, do którego modlili się między innymi Król Jan Kazimierz czy Naczelnik Tadeusz Kościuszko”. O sprawie poinformował prezydent Chełma Jakub Banaszek.
Polska. Jak informuje „Rzeczpospolita” trwa proatlantycka ofensywa prowadzona przez media w Polsce. Telewizja publiczna produkuje już programy w języku białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i od niedawna mołdawskim. Być może uruchomione zostaną kolejne pasma skierowane do mieszkańców państw postsowieckich. Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej pisze: „Szaleństwo prometejskie trwa. Antyrosyjscy romantycy chcą na siłę uszczęśliwiać narodu byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich często wbrew im samym. Nikt nie pyta jak jest to kosztowne i szkodliwe dla nas Polaków”.
Polska. W oparciu o Ośrodek Mediów dla Zagranicy TVP ma powstać grupa multimedialna mająca za zadanie „przeciwstawiać się rosyjskiej propagandzie”.
Polska. Na Most Grunwaldzki na wrócić napis „Kaiser Brücke”. Znany zwolennik przywrócenia niemieckiej nazwy mostu prof. Bogusław Czechowicz w „Gazecie Wyborczej” pisze: „W czym ta cesarskość niektórym Polakom przeszkadza, nie sposób pojąć, jeżeli uwzględnić fakt zgoła elementarny, o którym w skrojonych na endecko-gomółkowską miarę programach szkolnych wciąż się nie uczy: polska niepodległość w 1918 roku zakotwiczone jest w cesarskim Berlinie i ma następującą „genealogię”: cesarz Wilhelm II – Rada Regencyjna – Naczelnik Państwa – Rzeczpospolita Polska”. I dodaje: „Do zmiany nazwy mostu chyba jeszcze daleka droga, głównie poprzez odstąpienie od mało zgodnych z faktami narracji o polskich dziejach. Jan Kozak z Klubu Myśli Polskiej napisał „Prof. Bogusław Czechowicz myli najprawdopodobniej przywódcę PPR-u Władysława Gomułkę z renesansowym kompozytorem Mikołajem Gomółką. Ale to i tak najmniejsza z bredni, którą wygłasza„.
Unia Europejska. Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najludniejszymi krajami UE są przez cały czas Niemcy, Francja i Włochy, gdzie mieszka w sumie 47% ludności Unii. Największy wzrost liczby ludności zanotowały Malta (19 osób na tysiąc mieszkańców), Irlandia (16,3) oraz Luksemburg (14,7), zaś największy spadek – Łotwa (-9,9), Węgry (-4,7) oraz Polska i Estonia (po -3,4).
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump nałożył 30% cło na import z Unii Europejskiej i Meksyku. Nowe stawki wejdą w życie 1 sierpnia. Kopie listów w sprawie nowych taryf celnych prezydent Donald Trump zamieścił w sobotę na swoim portalu społecznościowym Truth Social po tygodniach negocjacji z głównymi sojusznikami handlowymi, które – zdaniem prezydenta USA – nie przyniosły żadnego kompleksowego porozumienia. Według ekspertów to wielka porażka Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen.
Stany Zjednoczone. Agenci Immigration and Customs Enforcement (ICE) wkroczyli na teren dwóch farm położonych w hrabstwach Ventura i Santa Barbara. Operacja miała na celu zatrzymanie nieudokumentowanych imigrantów pracujących na tych terenach. Doszło do gwałtownej konfrontacji pomiędzy migrantami a agentami federalnych służb imigracyjnych w USA. Służby użyły gazu łzawiącego i granatów błyskowych. Jedna osoba nie żyje. Zatrzymano ok. 200 nielegalnych migrantów.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump w pełni popiera antyimigranckie działania ICE. Powiedziała: „Z niedowierzaniem oglądam jak bandyci brutalnie rzucali kamieniami i cegłami w oficerów ICE, gdy jechali ulicą samochodem i pojazdem służbowym. Całkowicie nowe pojazdy zostały poważnie uszkodzone. Wiem, iż oficerom jest trudno pozwalać, by to się działo, bo jest to całkowity brak szacunku dla prawa i porządku”. Dodał również „Daję ICE pełne uprawnienia, by broniła się, tak jak broni ludności. Nigdy więcej nie chcę widzieć ataku na samochód przewożący funkcjonariusza organów ścigania! Natychmiastowe zezwolenie na aresztowanie i uwięzienie!”
Stany Zjednoczone. Pentagon naciska na Japonię i Australię w kwestii Tajwanu – podaje „Financial Times”. Według gazety USA domagają się, aby te kraje w jasny sposób określiły swoje stanowisko wobec ewentualnego konfliktu z Chinami. Amerykańskie żądania zaskoczyły sojuszników.
Rosja. Jak informuje Konfederacja Korony Polskiej w Płocku i „Barometr Polski” na swoich profilach FB, rosyjska organizacja społeczna „Dwugłowy Orzeł” przed ambasadą Polski w Moskwie złożyła hołd pomordowanym Polakom przez Ukraińców. „Mimo obecnej sytuacji geopolitycznej, musimy pamiętać, iż narody rosyjski i polski mają wspólnego wroga, to: OUN/UPA, Bandera i cała banderowska ideologia” – mówił jeden z aktywistów Dwugłowego Orła. Pod ambasadą w ramce stało między innymi zdjęcie fragmentu Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie. Rosjanie położyli obok kwiaty. Mieli ze sobą transparenty „Banderowcy zabijali polskie dzieci. 82 lata milczenia za nami” oraz „Wołyń 43”
Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przekazał zarówno prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, jak i przedstawicielom Iranu i Izraela, iż popiera ideę nowego porozumienia nuklearnego wykluczającego jakiekolwiek wzbogacanie uranu przez Teheran – informuje portal Axios, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Rosja. Hiszpańska firma Forward Technical Trade SL dostarczyła Rosji austriacką maszynę do kucia radialnego. Jak ustalił The Insider, produkcja luf artyleryjskich w Rosji opiera się wyłącznie na tego typu sprzęcie. Lufy haubic gwałtownie się zużywają i wymagają wymiany, a precyzja ich produkcji jest możliwa tylko na maszynach, których Rosja nie jest w stanie sama wyprodukować. Dr Mark Grinn pisze „Z Rosją handluje wielu, tama sankcyjna jest dziurawa jak sito. W tej chwili Hiszpanie dostarczają z Austrii do AZK Group w Iżewsku maszynerię do produkcji części broni. Wartość urządzenia to ok. 1,3 miliona dolarów przez firmę z Hongkongu. Zaprzeczają Austriacy i Hiszpanie – a handel kwitnie”. Informacje potwierdził „The Insider”.
Rosja. Federacja Rosyjska wzorem państw Unii Europejskiej konfiskuje aktywa między innymi zachodnich koncernów i firm. Według raportu rosyjskiej kancelarii prawnej Nektorov, Saveliev i Partner, od 2022 roku państwo przejęło majątek o wartości około 43 000 000 000 euro (43 miliardów). „Business Insider” informuje, iż rosyjski rząd skonfiskował łącznie 102 aktywa majątkowe. Konfiskaty dotknęły również zachodnie przedsiębiorstwa działające na terenie Rosji. Minister finansów Anton Siluanow oświadczył już w marcu, iż w bieżącym roku planowane jest pozyskanie ponad 1 000 000 000 euro (1 miliarda)z podobnych działań.
Rosja. Ukraiński wywiad wojskowy (GUR) poinformował o przeprowadzeniu skutecznej operacji sabotażowej, w której zniszczono fragment głównego gazociągu na północy Syberii.
Ukraina. Dotkliwe uderzenie sił rosyjskich na cele na Ukrainie – o sprawie poinformował ekspert d/s wojskowości Krzysztof Podgórski. Rosjanie zaatakowali lwowskie zakłady elektroniczne „Elektron” produkujące aktualnie produkcję „specjalną” na potrzeby wojska w tym dla dronów zwiadowczych, lotnisko we Lwowie, czerniowce zakłady „Elektronmasz”, łuckie zakłady remontu silników lotniczych „Motor”.
Ukraina. Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na Ukrainę gen. Keith Kellogg ogłosił, iż przybędzie do Kijowa 14 lipca. Jego wizyta potrwa cały tydzień – informuje ukraiński portal Nowosti Live.
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico ogłosił, iż jego kraj chce do wtorku osiągnąć porozumienie z Komisją Europejską dotyczące „stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiego gazu ziemnego do końca 2027 roku”. Premier Fico zaznaczył, iż jeżeli nie dojdzie do porozumienia, Słowacja będzie kontynuować blokadę 18. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Bułgaria. W cały kraju realizowane są demonstracje i pikiety przeciwko przyjęciu euro i zastąpieniu europejską walutą bułgarskiego lewa.
Bułgaria. Suwerenistyczna partia Odrodzenie (Wyzrażdane) złożyła do Zgromadzenia Narodowego ponad 592 000 podpisów, dotyczących kwestii zorganizowania referendum w sprawie przyjęcia euro. Ustawowy próg to 400 000. Jednak prounijny posłowie większości odmówili jego organizacji, powołując się na rzekomą niekonstytucyjność pytania referendalnego. Pytanie sformułowane przez inicjatorów referendum brzmiało: „Czy popierasz wprowadzenie w Bułgarii euro jako oficjalnej waluty nie wcześniej niż po 1 stycznia 2043 roku?”
Watykan. Papież Leon XIV mianował 47-letniego księdza z Magnuszewa Krzysztofa Dukielskiego biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Ksiądz Dukielski w latach 2016-2017 był kapelanem w Radomskim Centrum Onkologii.
Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił w sobotę symboliczne zakończenie „bolesnego rozdziału” w historii swojego kraju, witając z zadowoleniem rozpoczęcie procesu rozbrojenia przez Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Ankarze podkreślił, iż trwający od ponad czterech dekad konflikt zbrojny z kurdyjskimi separatystami wchodzi w nową, pokojową fazę. Prezydent Erdoğan stwierdził: „Plaga terroryzmu, która nękała nasz kraj przez ponad 40 lat, jest wreszcie na dobrej drodze do zakończenia”.
Gruzja. Nie ustają protesty w Gruzji. Demonstranci – głównie studenci – codziennie gromadzą się w stolicy Gruzji Tbilis by protestować przeciwko 'prorosyjskiemu kursowi Gruzińskiego Marzenia”. Uważają, iż ostatnie wybory, które dały władzę rządzącej partii Gruzińskie Marzenie nie były wolne ani uczciwe. Protestują między innymi pod flagami Unii Europejskiej i NATO.
Gruzja. Nastąpiły kolejne aresztowana wśród działaczy prozachodniej opozycji. Europejscy ministrowie spraw zagranicznych wyrazili „głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w Gruzji”. Sekretarz Generalny Gruzińskiego Marzenia Kacha Kaladze, stwierdził, iż aresztowania nie miały podłoża politycznego, podkreślając, iż politycy nie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania prawa. Działacze partii rządzącej mówią, iż opozycja jest zewnętrznie finansowana i ma na celu destabilizację kraju.
Izrael. W wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy siły zbrojne Izraela zabiły co najmniej 28 Palestyńczyków, w tym czworo dzieci – poinformowali przedstawiciele lokalnych szpitali. Co najmniej 30 osób zostało zastrzelonych, a 180 odniosło rany w punkcie pomocy humanitarnej – podały media palestyńskie.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział odwiedzającemu ten kraj szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi, iż Phenian jest gotów „bezwarunkowo poprzeć” działania Moskwy dotyczące konfliktu z Ukrainą – podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Po spotkaniu z szefową MSZ Korei Północnej Choe Son Hui minister Siergiej Ławrow oskarżył USA, Koreę Południową i Japonię o gromadzenie potencjału militarnego wokół KRLD. Szef MON Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed „tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej”. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.
Indie. Rząd indyjskiego stanu Kerala domaga się ponad 1 000 000 000 dolarów (miliarda dolarów) odszkodowania od największego na świecie armatora Mediterranean Shipping Company (MSC), którego kontenerowiec Elsa 3 zatonął pod koniec maja u zachodniego wybrzeża kraju. Jako zabezpieczenie zarekwirował inny statek należący do tej firmy. Władze stanu wyliczyły, iż odszkodowanie zostanie przeznaczone na pokrycie szkód spowodowanych zanieczyszczeniem, przywrócenie środowiska naturalnego do stanu sprzed katastrofy, odszkodowania dla ponad 100 000 lokalnych rybaków, ich rodzin i innych społeczności żyjących na wybrzeżach.
Nowa Kaledonia. Siły polityczne Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji, zawarły porozumienie w sprawie przyszłości tego terytorium. Jest ono kompromisem między zwolennikami związku z Francją a stronnikami niepodległości. Przewiduje m.in. wpisanie „państwa Nowej Kaledonii” do konstytucji Francji. Wcześniej doszło do zamieszek gdyż, przeciwnicy rozszerzenia praw wyborczych uważali, iż doprowadzi ono do zmniejszenia wpływu rdzennej ludności – Kanaków.
mg, łj, dd