Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 02.07.2025

myslpolska.info 1 dzień temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 02.07.2025.

Polska. Wyszedł nowy numer Myśli Polskiej (27-28, 6-13.06.2025). W numerze znajduje się między Krzysztof Podgórski o Izraelu i Iranie, Jan Engelgard o szaleństwie zbrojeń, a Edward Karolczuk o skutkach i znaczeniu inflacji.

Polska. Sąd Najwyższy na posiedzeniu całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjął uchwałę o stwierdzeniu ważności wyborów Prezydenta RP. Zdanie odrębne do orzeczenia SN złożyło trzech sędziów. Dwóch z nich zwróciło uwagę m.in. na błędy proceduralne i kontrowersje wokół legalności orzekającej Izby. Z głosowaniem Polaków i decyzją Sądu Najwyższego nie zgadza się, były lider Młodzieży Wszechpolskiej i obecny poseł Platformy Obywatelskiej Roman Giertych. Stwierdził on: „Przebierańcy i uzurpatorzy z pogardą do obywateli i lekceważąc przepisy Konstytucji wydali oświadczenie, iż wybory były ważne. To oświadczenie nie jest orzeczeniem SN i nie może być podstawą jakichkolwiek działań, a już w szczególności działań Marszałka Sejmu”.

Polska. Premier Polski Donald Tusk przywrócił od 7 lipca czasową kontrolę na granicy z Niemcami i Litwą. Stało się tak na prośbę Straży Granicznej. Decyzja premiera to reakcja na przybierający na sile opór polskiego społeczeństwa wobec niekontrolowanego przerzucania do Polski nielegalnych imigrantów z Niemiec. Społecznicy stowarzyszeni w Ruchu Obrony Granic kierowanemu przez Roberta Bąkiewicza.

Polska. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził: ”Domagamy się zakazu wjazdu na terytorium RP dla osób z Bliskiego Wschodu i Afryki Północne”. Prezes Kaczyński oskarżył niemieckie służby o nielegalne przerzucanie migrantów do Polski, co – jego zdaniem – prowadzi do chaosu i bezkarności. Zapowiedział, iż parlamentarzyści i działacze PiS będą obecni na granicy, by wspierać obywateli i funkcjonariuszy.

Polska. Minister d/s równości Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy nie odpowiada na pytania dziennikarzy i publicystów, czy przyjęła imigrantów do swojego domu. Minister Katarzyna Kotula, będąca entuzjastką idei multi-kulti publicznie zapowiadała, iż przyjmie migrantów pod swój dach.

Polska. Polska Grupa Militarna poinformowała, iż należące do grupy Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów podjęły decyzję o ponownym uruchomieniu i rozwinięciu produkcji min przeciwpiechotnych. Rozpoczęcie masowej produkcji planowane jest na 2027 rok.

Polska. Lista państw, do których migranci nie są odsyłani, została pomniejszona o następujące państwa: Afganistan, Erytrea, Etiopia, Jemen, Somalia, Syria i Wenezuela. Przedstawiciel Straży Granicznej Konrad Szwed poinformował, iż państwa te zostały wykreślone już ponad dwa tygodnie temu. Wykreślenie państw z listy oznacza, iż w migranci, którzy pojawią się na granicy z Polską, mogą zostać odesłani do ojczyzny. Aktywiści „broniący praw człowieka” decyzje uważają za skandaliczną.

Polska. Rolnik z Choszczewa Zdzisław Zarzecki, został ukarany grzywną ponad 100 000 złotych za przekroczenie limitu poboru wody ze swojej studni do pojenia swoich zwierząt. Inspektorat Środowiska uznał, iż rolnik zużywał choćby 45 m3 wody na dobę, podczas gdy prawo pozwala na pobór maksymalnie 5 m3 bez specjalnego pozwolenia. Rolnik podkreśla, iż przez lata nikt nie informował go o konieczności uzyskania pozwolenia na większy pobór wody z własnej studni, by zaspakajać potrzeby zwierząt.

Polska. Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekał i się ukrywał.

Polska. Ruszył proces Mołdawianina Aleksadra L., który w Środzie Wielkopolskiej zamordował młotkiem 84-letnią dentystkę i ranił jej 48-letniego syna oraz ich obrabował. Wcześniej pobił swoją partnerkę. Syn, będący księdzem przez wiele tygodni walczył o życie w szpitalu. Wciąż jest rehabilitowany, czeka też na rekonstrukcję czaszki. Ma częściowo niewładną lewą rękę.

Polska. W wieku 78 lat zmarła działaczka Samoobrony i posłanka na Sejm RP IV kadencji Alicja Lis. Pracowała w Państwowych Zakładach Mięsnych w Jarosławiu, później zaś prowadziła fermę drobiu. Od 1969 do 1981 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W 1992 roku współtworzyła podkarpackie struktury Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” i partii Samoobrony RP. Posłanka była jedną z osób wspierających „Stowarzyszenie Nie dla UE” w okresie kampanii referendalnej.

Stany Zjednoczone. Unia Europejska i Ukraina osiągnęły porozumienie w sprawie kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA). To według unijnych biurokratów istotny krok na drodze do głębszej integracji gospodarczej Kijowa z Brukselą. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, iż „Ukraina pozostaje integralną częścią europejskiej wspólnoty i jest wspierana na drodze do pełnej akcesji”. Przedstawiciele Alternatywy dla Niemiec (AfD) zwracają uwagę na fakt, iż „pełny tekst umowy nie jest w dalszym ciągu dostępny”.

Stany Zjednoczone. Według „Financial Times”, Indie mogą już w tym tygodniu zawrzeć porozumienie handlowe z USA w sprawie ceł. Źródła „FT” zaangażowane w negocjacje wskazują, iż rozmowy są na ostatnim etapie. Projektowane porozumienie ma zapewnić ochronę indyjskim produktom rolnym – takim jak pszenica czy produkty mleczne. W zamian Indie mają zwiększyć import amerykańskiego gazu.

Stany Zjednoczone. Kolejny cios w Ukrainę. Pentagon wstrzymał dostawy niektórych pocisków przeciwlotniczych i innej precyzyjnej amunicji na Ukrainę z powodu obaw o niski poziom zapasów w amerykańskich magazynach – podał portal Politico. Decyzję miał podjąć sceptyczny wobec Kijowa wiceszef resortu obrony Elbridge Colby. Według Politico, decyzja zapadła na początku czerwca po przeglądzie zapasów amunicji w amerykańskich arsenałach. Przegląd miał doprowadzić do obaw przed spadającą liczbę dostępnych pocisków artyleryjskich, pocisków przeciwlotniczych i precyzyjnej amunicji.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, iż „Izrael zgodził się na niezbędne warunki, aby sfinalizować 60-dniowe zawieszenie broni w Strefie Gazy”. Prezydent USA wyraził nadzieję, iż Hamas zgodzi się na ich przyjęcie „dla dobra Bliskiego Wschodu”.

Stany Zjednoczone. Biały Dom krytykuje pomocną aplikację dla nielegalnych emigrantów ICEBlock. Aplikacja ICEBlock, dostępna dla użytkowników iPhonów w USA, pozwala na anonimowe zgłaszanie działalności agentów Urzędu Celno-Imigracyjnego, którzy w tej chwili prowadzą akcję wyłapywania nielegalnych emigrantów. Jeśli w obrębie 8 kilometrów zostanie zgłoszona aktywność służb, użytkownicy otrzymują o tym natychmiast ostrzeżenie, unikają aresztowania i deportacji. w tej chwili jest to trzecia najchętniej pobierana aplikacja w kraju.

Stany Zjednoczone. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o aresztowaniu Zhenxinga Wanga i postawieniu w stan oskarżenia dwóch w ramach likwidacji siatki mającej „potajemnie finansować Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD)” poprzez zdalne dostarczanie usług informatycznych. Amerykański Departament Stanu wyznaczył nagrody do 5 000 000 dolarów (5 mln) za informacje prowadzące do „udaremnienia mechanizmów finansowych lub aresztowania osób prowadzących działalność wspierającą Koreę Północną”.

Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – przekazała we wtorek rosyjska agencja informacyjna TASS. Kreml podał, iż była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. Jak z kolei poinformował Pałac Elizejski, tematem rozmowy był irański program nuklearny i Ukraina. Prezydent Putin stwierdził, iż „Zachód od wielu lat tworzy antyrosyjski przyczółek w Ukrainie, a teraz przeciąga działania wojenne”. Prezydent Francji Macron wezwał „do jak najszybszego ustanowienia rozejmu i rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą i Rosją w celu gruntownego i trwałego rozwiązania konfliktu”. W komunikacie francuskim dodano, iż obaj przywódcy będą dalej kontaktować się w tej sprawie. Rozmowa trwała ponad dwie godziny.

Rosja. Irańska spółka Nasim Bahr Kish, która już kontroluje ponad 53% akcji astrachańskiego portu, wystąpiła z propozycją wykupu pozostałych udziałów. Według rosyjskiego dziennika „Kommiersant”, oferta obejmuje zarówno akcje zwykłe, jak i uprzywilejowane, a jej wartość szacowana jest na ok. 437,5 mln rubli. To posunięcie umocniłoby współpracę gospodarczą Iranu i Rosji.

Ukraina. Jak poinformował były premier Polski Leszek Miller: „Na Ukrainie obchodzono rocznicę urodzin zbrodniarza wojennego Romana Szuchewycza – głównodowodzącego UPA w latach 1943–1950. Szuchewycz był organizatorem ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.

Ukraina. Według nowego szefa ukraińskiego IPN Ołeksandra Ałfiorowa przywódca III Rzeszy był „wykształconym i cywilizowanym człowiekiem, w przeciwieństwie do prezydenta Rosji Władimira Putina”. Jego wypowiedzi cytuje ukraiński portal Styrana. W 2022 roku Ałfiorow wstąpił do 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, wywodzącej się z Pułku Azow. Kierował grupą ekspercką ds. „derusyfikacji” Ukrainy. To m.in. on proponował delegalizację cerkwi prawosławnej na Ukrainy – o czym informuje Magna Polonia. Z kolei Michał Potocki w „Gazecie Prawnej” nazywa Ołeksandra Ałfiorowa „propolskim nacjonalistą”. Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał „To totalna aberracja. Pisanie, ze banderowiec może być propolski jest tym samym co twierdzenie, iż mamy propolskich hitlerowców. Banderyzm jest ruchem szowinistycznym powstałym w kontrze do polskości”.

Ukraina. Metropolita Wasyl Poworozniuk z ługańskiej eparchii został zaocznie skazany na 11 lat więzienia za „współpracę z rosyjskimi władzami okupacyjnymi”. Sąd orzekł także konfiskatę jego majątku i zakaz działalności religijnej. Rosjanie uznają wyrok za „prześladowanie prawosławia przez władze ukraińskie”.

Niemcy. W 2025 roku SEFE odbierze z Rosji około 50 dostaw LNG o szacunkowej wartości co najmniej 2 000 000 000 euro (dwóch miliardów) – w zależności od aktualnych cen rynkowych. Niemieckie płatności za rosyjski gaz osiągnęły rekordowy poziom i skutecznie zasilają rosyjską gospodarkę. Informacje podały Filary Biznesu.

Litwa. Wilno zdecydowało się na intensyfikację działań przeciw wtórnej migracji z Łotwy po tym, jak Polska ogłosiła zaostrzenie kontroli na wspólnej granicy. O sprawie poinformował minister spraw wewnętrznych Litwy Władysław Kondratowicz.

Węgry. Wizyta premiera Czarnogóry Milojko Spajicia na Węgrzech. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto stwierdził: „Żadna trzeźwo myśląca osoba nie uwierzy, iż Ukraina jest lepiej przygotowana (do akcesji do UE – red.) niż jakikolwiek kraj bałkański (…) Bruksela chce włączyć Ukrainę do Unii Europejskiej, a my Bałkany Zachodnie”. Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem MSZ Serbii Marko Djuriciem, spotkał się z premierem Czarnogóry Milojko Spajiciem. „Bałkańska misja” ma zbliżyć Bałkany do polityki Węgier i Słowacji. Dr Jerzy Kwaśnik jest sceptyczny: „Byłbym bardzo ostrożny. Milojko Spajić to człowiek banksterki, absolwent École des hautes études commerciales de Paris i b. pracownik Goldman Sachs. Współtworzy liberalny i sorosowski Ruch Europa teraz!”.

Dania. Duński rząd zdecydował się podjąć walkę z deepfake’ami. Przedstawiciele władz poinformowali, iż w parlamencie udało się uzyskać większość niezbędną do przegłosowania zakazu. jeżeli ustawa zostanie przyjęta, Dania stanie się pionierem w Europie w zakresie regulacji dotyczących tej technologii. Według duńskiego projektu „każda osoba będzie formalnym właścicielem swojego wizerunku, swojej twarzy oraz swojego głosu. jeżeli pojawi się deepfake bez czyjejkolwiek zgody – wtedy uzyska prawo do jego usunięcia i odszkodowania”.

Hiszpania. Coraz więcej rosyjskiego oleju napędowego importowanego z Maroka na hiszpańskim rynku. Od marca do kwietnia 2025 roku, przez hiszpańskie porty sprowadzono aż 123 000 ton oleju napędowego z Maroka. Afrykański kraj w odróżnieniu od państw Unii Europejskich nie nałożył żadnych sankcji na rosyjskie surowce energetyczne. Maroko importowało na początku roku ponad milion ton rosyjskiego oleju napędowego, co stanowiło 25% całkowitego importu. Olej napędowy ma być sprowadzany przez Rabat po niższych kosztach i reeksportowany do Hiszpanii, ale już z certyfikatem północnoafrykańskiego kraju. Podobny zabieg stosuje według „El Paris” Singapur i Turcja.

Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, iż „Szczyt NATO 2026” odbędzie się w Ankarze. Podsumowując swój udział na ostatnim szczycie Sojuszu, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Hadze, zaznaczył, iż poruszył tam kwestię trwającego kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy. Prezydent Erdogan powiedział: „Podczas sesji za zamkniętymi drzwiami i w naszych rozmowach z liderami zwracaliśmy uwagę na represje w Strefie Gazy, które realizowane są od 21 miesięcy”

Jemen. Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti wystrzelili kolejną rakietę na Izrael. Wojsko przechwyciło pocisk, nie ma doniesień o stratach i ofiarach. Od początku wojny w Strefie Gazy jemeńska grupa przeprowadziła też ponad 100 ataków na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Z Huti walczyła międzynarodowa koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone. W maju USA zawarły rozejm z Huti, jednak agresja Izraela na Irak spowodowała wznowienie działań skierowanych przeciwko Tel Awiwowi.

Izrael. Ambasador USA w Jerozolimie Mike Huckabee stwierdził iż w związku z atakiem wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti na Izrael, amerykańskie bombowce B-2 powinny „odwiedzić” Jemen. Izraelski minister obrony zapowiedział odwet mówiąc: „Jemen czeka los Teheranu; po odcięciu głowy węża w Teheranie, uderzymy również w Huti w Jemenie”.

Izrael. Strona palestyńska poinformowała, iż w Strefy Gazy w ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach zginęło 112 Palestyńczyków, z czego siedmiu w pobliżu centrów pomocy. Izraelska armia zestrzeliła we wtorek dwie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy na południe kraju.

KOMUNIKAT! WAŻNE!

Klub Myśli Polskiej w Katowicach zaprasza na spotkanie z wybitnym polskim politologiem prof. Stanisławem Bieleniem. Spotkanie będzie promować najnowszą książkę prof. Bielenia pt. „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”
Współorganizatorami spotkania jest Stow. Pokolenia i Stow. Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.
CZAS RYZYKA – CZY CZEKA NAS WOJNA Z ROSJA?
Katowice
Centrum Biznesowe
10.07.2025, godz. 16:00
ul. Opolska 22

łj, pp, mg

Idź do oryginalnego materiału