Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Obławy Augustowskiej w 80. rocznicę zbrodni. Za przyjęciem dokumentu głosowało wszystkich 435 obecnych posłów.
Podczas debaty posłanka Paulina Matysiak z koła poselskiego Partii Razem podkreśliła, iż Obława Augustowska to „jedna z najbardziej tragicznych, a zarazem zbyt długo przemilczanych kart naszej powojennej historii”. W lipcu 1945 roku ponad 7 tysięcy mieszkańców północno-wschodniej Polski zostało zatrzymanych przez sowieckie NKWD. Część z nich torturowano, wielu nigdy nie wróciło do domów.
Posłanka zwróciła uwagę, iż do dziś nie znamy miejsca pochówku ofiar, a ich rodziny przez dekady żyły w bólu i milczeniu. Obława Augustowska, nazywana „małym Katyniem”, powinna być znana każdemu obywatelowi jako istotny element zbiorowej pamięci narodowej.
Matysiak zaapelowała, aby upamiętnienie 80. rocznicy nie kończyło się na symbolicznych gestach. Wezwała do konkretnych działań: dalszego wspierania inicjatyw badawczych oraz dokończenia tworzenia Muzeum w Domu Turka w Augustowie, które ma stać się przestrzenią edukacji dla młodszych pokoleń.
Pełne okoliczności tragedii wciąż pozostają nieznane, głównie z powodu braku dostępu do kluczowych archiwów znajdujących się w tej chwili na terytorium Białorusi.