Satelita Biomass zbada lasy po to, by chronić ekosystemy

16 godzin temu

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita Biomass. To projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest skatalogowanie i dostarczenie informacji o stanie lasów. Inicjatywa jest innowacyjną koncepcją ochrony przyrody.

Rakieta Vega C wyniosła satelitę Biomass na orbitę okołoziemską. Start miał miejsce 29 kwietnia br. o godzinie 11:15 czasu polskiego z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Program kosmiczny w służbie biomasy

Głównym wykonawcą misji jest Airbus Defence and Space. Wysłanie satelity Biomass na orbitę to element programu Earth Explorer.

– To pierwszy tego rodzaju satelita, który wykorzystuje radar pracujący w paśmie P. Umożliwia przenikanie przez gęste warstwy koron drzew tropikalnych, co pozwala na generowanie trójwymiarowych map biomasy leśnej – czytamy w informacji prasowej.

Czytaj też: Nowa technologia oczyszczania biogazu do biometanu wchodzi na europejski rynek

Efektem programu ma być dostarczenie danych dotyczących stanu lasów i zachodzących w nich zmianach. Earth Explorer ma też przyczynić się do lepszego zrozumienia roli lasów w procesie obiegu węgla w przyrodzie. To z kolei przełoży się na bardziej precyzyjne analizy zmian w ekosystemach.

Dane dotyczące lasów będą zbierane z orbity synchronicznej ze Słońcem na wysokości 666 km. Uzyskane informacje zostaną udostępnione naukowcom na całym świecie. Ich zebranie nie byłoby możliwe bez udziału polskiej firmy.

Satelita Biomass z polską technologią

Od 2014 r. w procesie analizowania misji, czyli planowania ruchu satelity po orbicie w celu zebrania użytecznych danych i przekazania ich na Ziemię uczestniczy zespół polskich inżynierów z firmy GMV. Zrealizowano to m.in. poprzez serię obliczeń, które pozwoliły określić optymalną trajektorię lotu dla każdej z faz misji oraz czasu operacji przy uwzględnieniu zapotrzebowania na energię.

Czytaj też: Po raz pierwszy w Polsce odbył się lot pasażerski zasilany paliwem SAF

To GMV odpowiada za najważniejsze komponenty systemu przetwarzania danych. Częścią tego systemu jest procesor L0, który wstępnie przetwarza, sanityzuje i organizuje surowe dane przesyłane z satelity. Kolejny opracowany przez polską firmę komponent to Orbit and Attitude Processor. Ma on za zadanie przetwarzać informacje dotyczące położenia i orientacji satelity, co pozwala skalibrować dane. Oba wchodzą w skład Payload Data Ground Segment – naziemnego segmentu przetwarzania danych.

Zdjęcie: Freepik/rawpixel.com

Źródło: Nauka w Polsce

Idź do oryginalnego materiału