Projekt noweli o inwestycjach w elektrownie wiatrowe zakłada zniesienie wprowadzonej w 2016 r. zasady 10H i wprowadzenie 500 m jako minimalnej odległości wiatraków od zabudowań (obecnie pod pewnymi warunkami dopuszcza się minimalną odległość od obiektów mieszkalnych 700 m.). Projekt ustawy wiatrakowej jest po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W zeszłym tygodniu połączone komisje powołały podkomisję nadzwyczajną do jego rozpatrzenia.
Również biometan
Projekt przewiduje też wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji biometanu o mocy powyżej 1 MW. Pojawić się mają oddzielne aukcje dla instalacji biometanowych o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 2 MW i równej lub większej 2 MW. Proponuje się także wprowadzenie regulacji dla gazociągu bezpośredniego biogazu, łączącego producenta z odbiorcą. Zamiast uzyskiwać zgodę prezesa URE, wystarczające ma być zawiadomienie regulatora nie później niż 30 dni po rozpoczęciu przesyłania biogazu gazociągiem bezpośrednim.
Autopoprawki, którymi we wtorek zajmie się rząd, dotyczą wykorzystania gazociągów bezpośrednich również do przesyłu biometanu. Zdaniem projektodawców, ułatwienie budowy gazociągów bezpośrednich również dla biometanu przyczyni się do szybszego rozwoju tego odnawialnego źródła energii w Polsce.
Co jeszcze w czasie posiedzenia?
Kolejny punkt obrad to projekt zmian przepisów w związku z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Nowe przepisy przewidują stopniowe przystępowanie uczestników rynku energii do tego systemu. Projektowane przepisy przewidują, iż uczestnicy rynku energii, zakwalifikowani do odpowiednich kategorii, będą mogli przystępować do CSIRE stopniowo, choć nie później niż w wyznaczonych dla odpowiednich kategorii terminach. Jednocześnie utrzymuje się termin technicznego uruchomienia samego CSIRE 1 lipca 2025. Jako ostateczny termin rozpoczęcia pełnej wymiany informacji między wszystkimi uczestnikami za pośrednictwem CSIRE wskazano 19 października 2026 r.
Rząd zajmie się również projektem wieloletnich założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029. Ich przyjęcie rozpoczyna prace nad projektem budżetu, od tego roku bowiem rząd już nie przyjmuje założeń do budżetu, tylko wieloletnie założenia makroekonomiczne.
Zmiany w cyberbezpieczeństwie
W porządku obrad znalazł się ponadto projekt ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa, którego celem jest organizacja tego systemu. Zgodnie z projektem rolę krajowego organu ds. certyfikacji cyberbezpieczeństwa, sprawującym nadzór nad przestrzeganiem europejskich i krajowych przepisów, będzie minister adekwatny ds. informatyzacji.
Minister będzie dysponował uprawnieniami do przeprowadzania kontroli w podmiotach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz do uzyskiwania od tych podmiotów informacji związanych z certyfikowanymi produktami.