Rząd podjął decyzję o przywróceniu czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą

1 dzień temu
  • Podjęliśmy decyzję, iż przywracamy czasową kontrolę na granicy Polski z Niemcami oraz Polski z Litwą – poinformował premier Donald Tusk we wtorek, 1 lipca br. Rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej oraz polsko-litewskiej. To konkretna i odpowiedzialna decyzja, która wzmocni ochronę państwa i bezpieczeństwo obywateli. Rozwiązania zaczną obowiązywać od poniedziałku, 7 lipca br.


Pozostajemy rzecznikami swobody przemieszczania się w Europie, ale warunkiem jest wspólna wola wszystkich sąsiadów, działanie symetryczne i solidarne, by ograniczyć do minimum niekontrolowany przepływ migrantów przez nasze granice

powiedział Prezes Rady Ministrów na początku posiedzenia rządu.

Premier Donald Tusk mówił też o rozmowach z kanclerzem Niemiec w tej kwestii.

Rozmawiałem kilkukrotnie z kanclerzem Niemiec, informując, iż cierpliwość Polski w tej sprawie się wyczerpuje – szczególnie po zmianie praktyk, które utrudniają ustalenie, czy osoby zawracane do Polski faktycznie powinny tu trafić

zaznaczył.

Mam nadzieję, iż w związku z przywróceniem czasowej kontroli na granicach, ewentualne negatywne konsekwencje z punktu widzenia interesów polskich obywateli zostaną zminimalizowane. Takie zadanie postawiliśmy Straży Granicznej i innym służbom





przekazał szef polskiego rządu.

Nasza decyzja o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Litwą i Niemcami jest nieodwołalna – niezależnie od emocji, jakie panują w stolicach innych państw

podsumował premier.

Przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej UE

Kontrole na granicy wewnętrznej mogą zostać przywrócone natychmiast w sytuacji opisanej w art. 25a ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku, gdy poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie członkowskim jest niemożliwe do przewidzenia i wymaga podjęcia natychmiastowego działania, to państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.

Kontrola graniczna przywrócona w tym trybie może być utrzymywana przez okres nie dłuższy niż 30 dni. o ile poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego utrzymuje się dłużej niż przez ten okres, państwo członkowskie może przedłużyć kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych na kolejne okresy, których maksymalny czas trwania nie może przekraczać 90 dni. Po upływie tego okresu kontrole graniczne mogą być kontynuowane – jako środek ostateczny – w innym trybie określonym kodeksem granicznym Schengen.




Obowiązek notyfikacyjny związany z przywróceniem kontroli na podstawie art. 25a ust. 1 musi zostać dokonany jednocześnie z przywróceniem kontroli granicznej. Adresatem są Parlament Europejski, Rada, Komisja i pozostałe państwa członkowskie.

Po przywróceniu kontroli granicznej cudzoziemcom, którzy nie będą posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu do Polski będzie udzielana odmowa wjazdu na podstawie art. 32 Kodeksu Granicznego Schengen w związku z art. 14 tego Kodeksu.

Idź do oryginalnego materiału