Budowa infrastruktury lądowej w toku
Rozpoczęła się realizacja jednego z największych projektów energetycznych w Polsce – morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po podjęciu finalnych decyzji inwestycyjnych i zakończeniu rekordowego finansowania, przystąpiono do budowy infrastruktury lądowej. W Pęplinie koło Ustki powstają dwie stacje elektroenergetyczne, których wykonawcą jest Hitachi Energy. Zaawansowaną aparaturę do stacji produkują zakłady w Łodzi.
Polska technologia i wykonawcy
W projekt zaangażowane są liczne polskie firmy. Firma Erbud odpowiada za prace budowlane, a Enprom i Tele-Fonika Kable dostarczają kable oraz tworzą trasy kablowe. Łącznie lądowy korytarz przyłączeniowy będzie miał długość ok. 14 km. Prace wiertnicze prowadzone są metodą poziomego przewiertu sterowanego przez firmę Hanab, a projekt przygotowało ZRB Janicki. W Łebie budowana jest baza serwisowa, której ukończenie zaplanowano na połowę 2026 roku.
Morska część od 2026 roku
Prace na morzu rozpoczną się w pierwszej połowie 2026 roku. Polska firma MEWO przeprowadziła inspekcję dna morskiego. W kolejnych etapach usuwane będą głazy z tras kabli eksportowych, a instalacja konstrukcji rozpocznie się od wbijania monopali. Do działań zostanie zaangażowanych kilkadziesiąt statków, w tym jednostka Thialf – jeden z największych statków instalacyjnych świata.
Energia dla 2 mln gospodarstw domowych
Łączna moc farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wyniesie 1440 MW. Pierwszy prąd ma popłynąć w 2027 roku, a komercyjna eksploatacja rozpocznie się w 2028 roku. Szacuje się, iż projekty dostarczą energię do ponad 2 mln polskich domów. Inwestycja wpisuje się w strategię transformacji energetycznej kraju.
Projekt Bałtyk 1 czeka na decyzję
Jednocześnie realizowane są przygotowania do kolejnej inwestycji – morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Projekt o mocy do 1560 MW posiada decyzję środowiskową oraz umowę przyłączeniową z PSE. Wniosek kwalifikacyjny do aukcji offshore został złożony, a rozstrzygnięcie spodziewane jest w grudniu 2025 roku. Realizacja farmy Bałtyk 1 pozwoli osiągnąć choćby 45% udziału krajowych firm w dostawach i pracach instalacyjnych.
Wsparcie dla przemysłu i nowych kompetencji
Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii SA, podkreśliła, iż inwestycje Bałtyk 2 i 3 stanowią fundament pod nowoczesną, niezależną energetycznie Polskę. Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, zaznaczył, iż rozwój Bałtyk 1 jest najważniejszy dla utrzymania tempa transformacji i dalszego rozwoju kompetencji w sektorze offshore.
Zielona energia dla 4 mln domów
Po zakończeniu wszystkich trzech projektów – Bałtyk 1, 2 i 3 – zakłada się, iż zasilą one w zieloną energię ponad 4 mln gospodarstw domowych. Faza komercyjna Bałtyk 1 ma się rozpocząć w 2032 roku.
Zobacz również:- Polenergia składa wniosek na pierwszą aukcję offshore
- Miliony na zielony wodór. Orlen, Polenergia i Tauron z dofinansowaniem z KPO
- Polenergia z solidnymi wynikami i zielonym przyspieszeniem – rusza budowa farm Bałtyk 2 i 3
Źródło: Polenergia