Reform: Specjalny sprawozdawca ONZ: brak oznak poprawy sytuacji w dziedzinie praw człowieka na Białorusi

2 dni temu

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji praw człowieka na Białorusi Nils Muižnieks przedstawił swój roczny raport i przemówił do Rady Praw Człowieka ONZ w dniu 26 czerwca, informuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Raport obejmuje okres od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. W tym okresie na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które zakończyły się reelekcją Alaksandra Łukaszenki.

Muižnieks zwrócił uwagę na wzrost liczby naruszeń praw człowieka w okresie poprzedzającym wybory. Represje dotknęły m.in. członków rodzin więźniów politycznych.

“Władze nie tylko prześladują ludzi, którzy uciekli za granicę, ale także coraz częściej konfiskują ich mienie na Białorusi” — powiedział specjalny sprawozdawca.

Muižnieks zarzucił systematyczne łamanie praw człowieka na Białorusi, w tym częste ściganie motywowane politycznie; złe traktowanie więźniów, w tym przedłużające się przetrzymywanie w odosobnieniu i przemoc seksualną wobec więźniarek; oraz wielokrotne przedłużanie wyroków więzienia pod zarzutem “złośliwego nieposłuszeństwa” wobec administracji więziennej.

“Proszę sobie wyobrazić, iż prawie odsiedział Pan całą karę pozbawienia wolności, niesprawiedliwie nałożoną na Pana za skorzystanie z przysługujących Panu praw człowieka; znosił Pan przerażające warunki i złe traktowanie; ma Pan zostać zwolniony, gdy nagle władze informują Pana, iż wyrok został przedłużony o kolejny rok!” — wyjaśnił specjalny sprawozdawca.

Mówiąc o kilku falach ułaskawień, Muižnieks zauważył, iż całkowita liczba niesprawiedliwie skazanych osób pozostaje niezmieniona, ponieważ represje trwają. Zauważył, iż ułaskawieniom czasami towarzyszą nowe naruszenia praw człowieka (przymusowy udział w filmach propagandowych, podpisywanie umów o współpracy z KGB).

Specjalny sprawozdawca wyraził ubolewanie, iż władze Białorusi odmówiły z nim współpracy, ignorując jego prośby o zgodę na wizytę w kraju i nie odpowiadając na pisma.

Źródła: reform.news, ohchr.org

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału