Przełom w ochronie wód powierzchniowych – inteligentne rozwiązanie dla przelewów burzowych

5 godzin temu
Czas1 min

W odpowiedzi na alarmujący stan polskich wód powierzchniowych, gdzie jedynie 25% osiąga dobry stan chemiczny, a aż 53% znajduje się w złym stanie, firma Ecol-Unicon opracowała innowacyjne rozwiązanie – inteligentną komorę przelewu burzowego.

Tradycyjne przelewy burzowe, często pochodzące z okresu przedwojennego, nie są dostosowane do obecnych realiów – zwiększonej ilości odpadów higienicznych i tworzyw sztucznych w kanalizacji oraz zmieniającego się charakteru opadów atmosferycznych wywołanego zmianami klimatu. Obowiązujące przepisy ograniczają liczbę dopuszczalnych zrzutów wód opadowych z kanalizacji ogólnospławnej do 10 rocznie, co często jest trudne do spełnienia.

Rozwiązanie Ecol-Unicon wyposaża komorę przelewu burzowego w:
-Ruchomą krawędź przelewową
-Samoczyszczącą kratę

System umożliwia dynamiczne dostosowywanie położenia krawędzi przelewowej, co pozwala na czasowe zatrzymanie ścieków w systemie kanalizacyjnym podczas intensywnych opadów. Dzięki temu ścieki mogą być retencjonowane w sieci i stopniowo kierowane do oczyszczalni, gdy jej przepustowość na to pozwoli.

Potwierdzona skuteczność

Przeprowadzone symulacje wykazały, iż zastosowanie tego rozwiązania może:
-Zredukować liczbę uruchomień przelewu burzowego do 10 razy w ciągu roku
-Zmniejszyć objętość zrzucanych ścieków o co najmniej 60%

Aby zwiększyć świadomość społeczną na temat funkcjonowania przelewów burzowych i ich wpływu na środowisko, firma udostępniła interaktywną aplikację edukacyjną. Narzędzie to pozwala zrozumieć mechanizmy działania przelewów oraz korzyści płynące z zastosowania inteligentnych rozwiązań.

Finansowanie z Funduszy Europejskich

Projekt opracowania inteligentnej komory przelewu burzowego realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych możliwe jest prowadzenie zaawansowanych testów, symulacji oraz wdrażanie nowatorskich rozwiązań, które mogą stać się standardem w branży wodno-kanalizacyjnej zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

W obliczu zaostrzających się unijnych norm jakości wody, inwestycje w takie nowoczesne technologie stają się nie tylko korzystne dla środowiska, ale również ekonomicznie opłacalne, wpisując się w szerszy kontekst działań na rzecz poprawy jakości wód powierzchniowych i dostosowania do europejskich standardów.

Idź do oryginalnego materiału