Zgodnie z oficjalnymi wynikami PKW, ze 100 proc. komisji wyborczych, w I turze Rafał Trzaskowski uzyskał 31,36 proc. poparcia, natomiast Karol Nawrocki – 29,54 proc. To właśnie na tych dwóch kandydatów będziemy mogli oddać swój głos w II turze wyborów prezydenckich.
II tura wyborów prezydenckich w 2026 r. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie
Poniższa lista pytań i odpowiedzi powstała na podstawie informacji zaczerpniętych rządowych stron (PKW, MSZ i serwisu Polska w Wielkiej Brytanii). Dotyczą zarówno głosowania w Polsce, jak i za granicą.
Kiedy i w jakich godzinach odbędzie się II tura wyborów prezydenckich?
II tura wyborów Prezydenta RP odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca (niedziela) 2025 r., w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego.
Co muszę zabrać ze sobą do lokalu wyborczego, aby zagłosować?
W dniu wyborów koniecznie zabierz istotny polski dokument tożsamości, czyli polski paszport lub dowód osobisty. Pamiętaj, iż nie można głosować na podstawie kserokopii dokumentu, a mDowód z aplikacji mObywatel jest w tej chwili respektowany jedynie w Polsce.
Czym jest zaświadczenie o prawie do głosowania i gdzie mogę je uzyskać?
Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o jego wydanie na II turę można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce lub u konsula do 29 maja 2025 r. (czwartek). Wniosek składa się pisemnie z własnoręcznym podpisem.
Kończę 18 lat między I a II turą. Czy mogę głosować?
Jeśli 1 czerwca 2025 r. (niedziela) będziesz miał/a ukończone 18 lat, możesz wziąć udział w głosowaniu. Warunkiem jest dopisanie się do spisu wyborców (do 27 maja 2025 r.) oraz posiadanie ważnego polskiego dokumentu tożsamości.
Czy w przypadku dużej kolejki w komisji mogę zagłosować w innym lokalu?
Nie, nie ma możliwości przepisania się między obwodami głosowania w dniu wyborów. Zmiany okręgu można dokonać najpóźniej do 27 maja 2025 r. (wtorek). Jedynie osoby z zaświadczeniem o prawie do głosowania mogą wybrać dowolną komisję w dniu wyborów.
Czy osoba niepełnosprawna może liczyć na transport do lokalu wyborczego za granicą i czy wszystkie lokale są dostosowane?
Konsul nie zapewnia transportu do lokalu wyborczego dla osób z niepełnosprawnością ani osób po 60. roku życia za granicą; obowiązek ten dotyczy tylko głosowania w Polsce.
Nie wszystkie lokale wyborcze za granicą będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; informacja o dostosowanych lokalach znajduje się w obwieszczeniach konsulów.
Jak sprawdzić, gdzie jest moja obwodowa komisja wyborcza?
Siedziby wszystkich obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą można znaleźć na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce "Wyszukiwarka obwodów". Informację tę można również uzyskać w swoim urzędzie gminy lub dzięki aplikacji mObywatel.
Jak upewnić się, czy jestem ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców?
Można to sprawdzić w urzędzie gminy adekwatnym dla miejsca zamieszkania lub w aplikacji mObywatel. jeżeli okaże się, iż nie jesteś ujęty w stałym obwodzie głosowania, należy zameldować się na pobyt stały lub złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w urzędzie gminy lub przez stronę gov.pl. Można także złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, jeżeli jest się ujętym w innym obwodzie lub w żadnym.
Co zrobić, gdy ktoś bez mojej zgody powiesił plakat wyborczy na mojej posesji?
W takiej sytuacji należy powiadomić straż miejską/gminną bądź policję, które są odpowiednimi służbami do interwencji w przypadku nieautoryzowanego umieszczania materiałów wyborczych na prywatnym terenie.
Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?
Wszelkie zauważone nieprawidłowości podczas wyborów należy niezwłocznie zgłaszać. jeżeli ktoś zakłóca ciszę wyborczą (np. poprzez agitację, rozdawanie ulotek, działania związane z plakatami wyborczymi), sprawę należy zgłosić policji.
Natomiast jeżeli istnieją zastrzeżenia co do pracy obwodowej komisji wyborczej, należy poinformować o tym okręgową komisję wyborczą lub adekwatną delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.
Czy na podstawie nieważnego dowodu osobistego mogę zagłosować w Polsce?
Tak, na terytorium Polski możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, który umożliwia identyfikację wyborcy, choćby jeżeli dokument ten stracił ważność. Należy jednak pamiętać, iż za granicą wymagany jest istotny polski paszport lub dowód osobisty.
Co, jeżeli zgubiłem zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania należy chronić. W przypadku jego zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, nie będzie możliwości otrzymania duplikatu. Oznacza to, iż utrata zaświadczenia uniemożliwi głosowanie na jego podstawie, choćby w stałym miejscu zamieszkania.
Co jeżeli chcę głosować za granicą (np. w Wielkiej Brytanii) – jak się zapisać, znaleźć komisję i jakie dokumenty są potrzebne?
Jeśli nie głosowałeś/aś za granicą w I turze, musisz dopisać się do spisu wyborców u konsula do 27 maja 2025 r. (najłatwiej przez system e-Wybory) lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania do 29 maja 2025 r. Do głosowania potrzebny jest istotny polski paszport lub dowód osobisty.
Listy obwodowych komisji wyborczych (OKW), np. w Wielkiej Brytanii, oraz wyszukiwarka OKW są dostępne na stronach rządowych i w systemie e-Wybory. Pamiętaj, aby zapamiętać numer obwodu, do którego się zapisałeś/aś.
Za granicą nie można głosować korespondencyjnie ani przez pełnomocnika. Posiadanie innego obywatelstwa nie wyklucza głosowania, o ile przedstawisz polski dokument tożsamości.
Głosowałem/am w Polsce w I turze, a w II turze będę za granicą (np. w Wielkiej Brytanii). Co muszę zrobić, aby zagłosować?
Masz dwie możliwości. Możesz do 27 maja 2025 r. (wtorek) zgłosić się do spisu wyborców tworzonego przez konsula (np. w Wielkiej Brytanii), najlepiej przez system e-Wybory, wskazując konkretną komisję.
Alternatywnie, możesz do 29 maja 2025 r. (czwartek) uzyskać w dowolnym urzędzie gminy w Polsce (lub u konsula za granicą) zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi głosowanie w dowolnej komisji na świecie.
Zapisałem/am się do spisu wyborców w kraju. Czy mogę przepisać się do spisu za granicą na II turę?
Tak, musisz złożyć wniosek do odpowiedniego konsula o dopisanie cię do spisu wyborców za granicą na II turę. Należy to zrobić najpóźniej do wtorku, 27 maja 2025 r., posiadając istotny polski paszport lub dowód osobisty. Wniosek można złożyć online przez e-Wybory, papierowo (również korespondencyjnie) lub mailowo do konsula (ze skanem/zdjęciem podpisanego wniosku).
Zapisałem/am się do spisu wyborców za granicą. Czy mogę przepisać się do spisu w kraju na II turę?
Tak, można dopisać się do obwodu głosowania w kraju tradycyjnie w urzędzie gminy lub przez Internet. Więcej informacji znajduje się na dedykowanej stronie.