W centrum politycznego napięcia pojawiła się niespodziewana decyzja, która może na chwilę wyciszyć jedną z głośniejszych inicjatyw obywatelskich ostatnich miesięcy. Po intensywnych działaniach w przestrzeni publicznej, nadchodzi moment wyczekiwanego spotkania i szansa na przełom w dialogu społecznym.

fot. Warszawa w Pigułce
Ostatnie Pokolenie zawiesza blokady. 16 czerwca spotkanie z Rafałem Trzaskowskim
Po tygodniach głośnych i uciążliwych protestów na ulicach Warszawy aktywiści z ruchu Ostatnie Pokolenie ogłosili zawieszenie akcji bezpośrednich. Decyzja zapadła po poniedziałkowym wtargnięciu demonstrantów do sztabu Rafała Trzaskowskiego i kilkugodzinnych rozmowach. Kulminacją negocjacji ma być spotkanie z kandydatem na prezydenta – zaplanowane na 16 czerwca.
Szturm na sztab i przełom po rozmowach
W poniedziałek rano grupa aktywistów wdarła się do warszawskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, domagając się spotkania oraz reakcji rządu na swoje postulaty. Jednym z głównych żądań było również zorganizowanie rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem. Po kilku godzinach protestu strony osiągnęły porozumienie – ustalono, iż Trzaskowski spotka się z przedstawicielami Ostatniego Pokolenia 16 czerwca o godzinie 12:00.
W zamian aktywiści zobowiązali się do zawieszenia wszelkich blokad i akcji protestacyjnych do dnia spotkania.
Protesty i postulaty Ostatniego Pokolenia
Od początku maja Ostatnie Pokolenie prowadziło serię akcji w stolicy – blokowano najważniejsze arterie miejskie, a demonstranci przyklejali się do asfaltu, by uniemożliwić usunięcie blokady. Celem tych działań było wymuszenie dyskusji o transformacji transportu publicznego w Polsce.
Ruch obywatelskiego oporu formułuje dwa główne postulaty:
- Przekazanie 100 proc. środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na inwestycje w kolej i komunikację zbiorową od 2025 roku.
- Wprowadzenie ogólnopolskiego biletu miesięcznego za 50 zł na regionalny transport autobusowy i kolejowy.
Szansa na przełom czy cisza przed burzą?
Spotkanie z Trzaskowskim może być kluczowym momentem dla aktywistów, którzy po raz pierwszy uzyskali formalne zapewnienie bezpośredniego dialogu z czołowym politykiem. Jak twierdzą przedstawiciele ruchu, od odpowiedzi na ich postulaty zależy przyszłość kolejnych akcji.
Czy rozmowy doprowadzą do kompromisu, czy też po 16 czerwca protesty powrócą na ulice – to pytanie, które będzie towarzyszyć kampanii wyborczej przez kolejne tygodnie.