Powiat Mielecki stawia na energię odnawialną. Jest zgoda na Spółdzielnię Energetyczną

6 godzin temu
Zdjęcie: Spółdzielnia Energetyczna powstanie w Mielcu | foto Powiat Mielecki


Nowo powołana spółdzielnia ma na celu produkcję i pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, z przeznaczeniem dla instytucji i jednostek powiatowych. W przyszłości do projektu będą mogły dołączyć także inne podmioty z terenu Mielca.

Co zyska Powiat Mielecki dzięki Spółdzielni Energetycznej?


Własna produkcja zielonej energii: Spółdzielnia będzie wytwarzać i pozyskiwać energię elektryczną z odnawialnych źródeł m.in. instalacji fotowoltaicznych na potrzeby swoich członków.

Niższe wymagania dzięki preferencjom: Dzięki aktualnym regulacjom obowiązującym do końca roku, spółdzielnia może korzystać z uproszczonych zasad, wystarczy, iż 40% energii pochodzi z OZE (standardowo wymagane jest aż 70%).

Dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii: Planowane są inwestycje w nowe instalacje OZE, z pierwszym projektem przy przychodni w Rzemieniu. To dopiero początek większego programu.

Realne oszczędności dla budżetu powiatu: Celem jest znaczące obniżenie kosztów energii elektrycznej dla instytucji publicznych, szkół, placówek medycznych i innych podmiotów powiatowych, a w przyszłości również miejskich.

Dostęp do zewnętrznych funduszy: Powiat planuje ubiegać się o dofinansowania krajowe i unijne na rozwój OZE, co dodatkowo przyspieszy inwestycje i zmniejszy koszty własne.

Odporność na rosnące ceny energii: Dzięki własnej produkcji i przynależności do grupy zakupowej, powiat zabezpiecza się przed gwałtownymi wzrostami cen prądu.

Ekologiczny kierunek rozwoju: Inicjatywa wspiera lokalną transformację energetyczną i realnie przyczynia się do ochrony środowiska.

Inwestycje mają rozpocząć się od montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku przychodni w Rzemieniu. Kolejne obiekty będą sukcesywnie włączane do systemu, a powiat planuje również ubiegać się o dofinansowania wspierające rozwój OZE.

Spółdzielnia Energetyczna będzie funkcjonować równolegle z działającą już grupą zakupową energii. Długofalowo oba mechanizmy mają pomóc w minimalizacji kosztów energii oraz uniezależnieniu się od wzrastających cen na rynku.

Idź do oryginalnego materiału