Jak zmienia się dostęp do energii na świecie?
Najnowszy raport, opracowany przez IRENA we współpracy z IEA, UNSD, Bankiem Światowym i WHO, wskazuje na stopniowe postępy w realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 7 (SDG7), który zakłada powszechny dostęp do przystępnej cenowo, niezawodnej i nowoczesnej energii do 2030 roku. Do 2023 roku dostęp do elektryczności osiągnęło niemal 92% populacji świata. To najwyższy poziom w historii, ale wciąż oznacza, iż 666 milionów ludzi żyje bez podstawowego zasilania.
Znacznie wolniej przebiega poprawa dostępu do czystego gotowania. Choć odnotowano niewielkie postępy, są one niwelowane przez wzrost demograficzny. w tej chwili aż 2,1 miliarda ludzi przez cały czas korzysta z nieefektywnych i szkodliwych dla zdrowia technologii opalania, co pozostaje jednym z największych wyzwań rozwojowych, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.
OZE rosną, ale to za mało
Światowa zainstalowana moc odnawialna per capita osiągnęła rekordowy poziom 478 W na osobę. To wyraźny sygnał dynamicznego wzrostu zielonej infrastruktury, jednak według autorów raportu – wciąż niewystarczający, by osiągnąć cel SDG7. W 2022 roku udział OZE w finalnym zużyciu energii wyniósł 17,9%, co oznacza, iż tempo wzrostu udziału odnawialnych źródeł pozostaje zbyt niskie.
Również efektywność energetyczna – mierzona przez intensywność energetyczną globalnej gospodarki – poprawia się tylko w umiarkowanym tempie. Tymczasem to właśnie ograniczenie zużycia energii na jednostkę PKB jest najważniejsze dla zmniejszenia globalnych emisji i realizacji celów klimatycznych.
Finansowanie czystej energii: wzrost, ale poniżej oczekiwań
W 2023 roku przepływy finansowe do państw rozwijających się na cele związane z czystą energią wyniosły 21,6 miliarda dolarów – trzeci rok z rzędu odnotowano wzrost. Mimo to poziom finansowania przez cały czas nie osiąga wartości z 2016 roku, która była rekordowa.
Autorzy raportu podkreślają, iż bez znacznie większego zaangażowania inwestorów i instytucji finansowych, zwłaszcza w regionach o największych deficytach energetycznych, osiągnięcie SDG7 będzie nierealne. najważniejsze znaczenie ma nie tylko zwiększenie środków, ale też poprawa ich dystrybucji oraz dostęp do wsparcia technicznego dla mniej rozwiniętych krajów.
Zobacz również:- Jak UE realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju? Sprawdź na webinarze Eurostatu
- Parlament Europejski daje firmom 2 lata więcej na raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju
Źródło: IRENA