Polskie miasto wybiera nowego prezydenta. Efekt referendum

7 godzin temu

Sześciu kandydatów znajdzie się na kartach w przedterminowym głosowaniu na prezydenta Zabrza (woj. śląskie), które odbędzie się w niedzielę 10 sierpnia. Konieczność przeprowadzenia wyborów jest skutkiem odwołania w majowym referendum dotychczasowej prezydent miasta Agnieszki Rupniewskiej.

Jak wynika z uchwały miejskiej komisji wyborczej, kandydatami w przedterminowych wyborach na prezydenta Zabrza będą Borys Borówka, Łucja Chrzęstek-Bar, Sebastian Dziębowski, Rafał Kobos, Ewa Weber oraz Kamil Żbikowski.

Zabrze. Wybory na prezydenta miasta. Jest sześciu kandydatów

Borys Borówka (52 lata) został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Borysa Borówki, a jego kandydaturę popiera PiS. W 2018 roku uzyskał mandat radnego Rady Miasta Zabrze. Z partią PiS związał się w 2006 roku.

Jest absolwentem Politechniki Śląskiej i autorem publikacji naukowych. W kadencji 2018–24 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Zabrza. Należy do kilku stowarzyszeń górniczych.

ZOBACZ: Zabrze wybiera prezydenta. Zgłoszono pierwsze komitety

Łucja Chrzęstek-Bar (48 lat) nie należy do żadnej partii politycznej. Została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Łucji Chrzęstek-Bar. Od trzech kadencji zasiada w Radzie Miasta Zabrze, w tej chwili pełni funkcję przewodniczącej.

Od 2015 roku kieruje Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim – placówką prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jest członkiem kilku stowarzyszeń branżowych oraz Społecznej Rady Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dwa lata temu uzyskała tytuł doktora w dziedzinie nauk o zarządzaniu i jakości oraz dyplom MBA.

Kto na prezydenta Zabrza? Lista kandydatów

Sebastian Dziębowski (36 lat) jest członkiem partii Nowa Nadzieja. Został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Sebastiana Dziębowskiego – Konfederacja. Zawodowo pracuje jako terapeuta behawioralny oraz uzależnień. Pełni także funkcję prezesa Fundacji Dobrzy Ludzie Dzieciom.

Obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta i działa w klubie radnych Zabrzańska Inicjatywa Społeczna. Jest także członkiem trzech komisji.

Rafał Kobos (49 lat) nie jest związany z żadną partią polityczną. Został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców SDZ i Małgorzata Mańka-Szulik (b. prezydent miasta w kilku poprzednich kadencjach). Przez kilka lat pełnił funkcję naczelnika Biura ds. Inwestorów w Urzędzie Miejskim w Zabrzu.

ZOBACZ: Zabrze. Nie żyje Piotr Barczyk. Skarbnik zmarł podczas sesji Rady Miasta

Ewa Weber (54 lata) nie należy do żadnej partii politycznej, choć jest utożsamiana ze środowiskiem Koalicji Obywatelskiej. Została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Ewa Weber. Z Urzędem Miasta Zabrze jest związana od początku lat 90. XX w. Pracowała m.in. jako pełnomocniczka prezydenta ds. wdrożenia systemów zintegrowanych, naczelniczka wydziału budżetu i finansów czy główna księgowa. Przez 10 lat była sekretarzem miasta.

W 2019 roku Weber została prezeską Śląskiej Sieci Metropolitalnej - spółki należącej do gliwickiego samorządu. W 2020 r. została wiceprezydentką Gliwic. Odpowiadała m.in. za nadzór nad spółkami, bezpieczeństwo, zdrowie, edukację, kulturę i sport oraz politykę społeczną. W 2023 roku powołano ją na stanowisko dyrektorki generalnej Ministerstwa Aktywów Państwowych, w połowie maja złożyła rezygnację ze względu na powołanie na stanowisko p.o. prezydenta Zabrza.

Sześciu kandydatów na prezydenta Zabrza

Kamil Żbikowski (38 lat) nie jest członkiem partii politycznej. Jego kandydatura została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego. Od 2018 r. zasiada jako radny w Radzie Miasta Zabrze. W wyborach samorządowych w 2018 r. startował na prezydenta miasta, jednak bez powodzenia.

Z wykształcenia jest prawnikiem, posiada również wyższe wykształcenie ekonomiczne, a także studiował historię i nauki polityczne. Zawodowo zajmuje się zarządzaniem projektami międzynarodowymi. Jest redaktorem naczelnym "Zeszytów Naukowych Prawa Gospodarczego i Handlowego". W Zabrzu angażuje się w inicjatywy lokalne, koordynując projekty takie jak Miastotwórcy Zabrze czy Ratujemy Zabrzańskie Zabytki. Był także inicjatorem i prowadzącym projekt Rowerowa Średnicówka.

Termin na zgłoszenie kandydata na prezydenta Zabrza minął 17 lipca o godz. 16:00. Każdy z nich musiał zebrać 3 tys. podpisów poparcia mieszkańców ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Zabrze. Odwołanie prezydent Agnieszki Rupniewskiej

W majowym referendum odwołano dotychczasową prezydent Agnieszkę Rupniewską. Mieszkańcy oddali 29,2 tys. głosów ważnych. 27,2 tys. z nich było za jej odwołaniem, a 2 tys. przeciwko. Próg frekwencyjny wynosił 25,9 tys. głosów. Nie odwołano jednak Rady Miasta Zabrze - do tego konieczne było przekroczenie progu frekwencyjnego wynoszącego 29,6 tys. głosów.

Wcześniej w województwie śląskim przeprowadzono dwa referenda, które zakończyły się odwołaniem władz samorządowych. W 2009 roku mieszkańcy odwołali prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę, a trzy lata później prezydenta Bytomia Piotra Koja wraz z radą miejską.

Bez powodzenia w 2009 roku próbowano odwołać prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza wraz z radą miasta, w 2012 roku - prezydent Rudy Śląskiej Grażynę Dziedzic wraz z radą miasta, a pięć lat później prezydenta Bytomia Damiana Bartylę. We wszystkich trzech przypadkach frekwencja podczas referendum okazała się zbyt niska.

WIDEO: Trzecia kadencja dla Andrzeja Dudy? Nieoczekiwane słowa Waldemara Pawlaka
Idź do oryginalnego materiału