Polska znów ma ambasadora w Izraelu

8 godzin temu

Maciej Hunia złożył wczoraj w Jerozolimie listy uwierzytelniające. Oznacza, iż po czteroletniej przerwie Polska ma znów ambasadora w Izraelu. „Spór między Polską a Izraelem przeszedł do historii”, ocenił wczoraj „Jerusalem Post”.

Maciej Hunia przedstawił wczoraj (21 lipca) prezydentowi Izraela Jicchakowi Herzogowi listy uwierzytelniające oraz listy odwołujące poprzednika, którym był Marek Magierowski.

Magierowski opuścił Tel Awiw w sierpniu 2021 r. i — w wyniku zaostrzenia relacji dwustronnych — placówka dyplomatyczna Polski w Izraelu kierowana była dotychczas przez chargé d’affaires, czyli pełniącego obowiązki ambasadora najwyższego stopniem dyplomatę w tej placówce.

Herzog: Czekaliśmy na to od dawna

— Czekaliśmy na to od dawna. Jesteśmy szczególnie szczęśliwi po czterech latach — przyznał Herzog, witając Hunię. Według gazety podczas spotkania Hunia i Herzog rozmawiali o wspólnej historii Żydów i Polaków oraz o tym, iż obaj spotykali wielu ocalałych z Holokaustu „W przypadku Huni dotyczyło to także nieżydowskich ocalałych”, zauważył „Jerusalem Post”.

Nawiązując do obecnej wojny prowadzonej przez Izrael z Hamasem Hunia powiedział, iż odwiedził kibuc Kfar Aza, w którym w wyniku ataku Hamasu w październiku 2023 r. zginęło około 90 osób. Dodał, iż spotkał się z mieszkańcami, którzy przeżyli masakrę.

Kim jest Maciej Hunia?

Urodzony w 1961 r. generał brygady Maciej Marek Hunia był funkcjonariuszem służb specjalnych, m.in. Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Absolwent wydziału filozoficzno-historycznego na UJ w czasach studenckich działał w nielegalnym NZS na Uniwersytecie Jagiellońskim, był związany z krakowskim środowiskiem skupionym wokół Jana Rokity.

Karierę zawodową zaczynał na początku lat 90. w Krakowie jako szeregowy oficer UOP. Był analitykiem, potem szefem krakowskiej delegatury i dyrektorem Zarządu Kontrwywiadu. Z UOP przeszedł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w której kierował Departamentem Kontrwywiadu. Potem były Służba Wywiadu Wojskowego.

Po wygranych wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość w 2005 r., gen. Hunia został oficerem łącznikowym ABW w Czechach. Wrócił po dwóch latach, gdy do władzy doszła Platforma Obywatelska i został p.o. szefem Służby Wywiadu Wojskowego. Potem trafił do Agencji Wywiadu, której został szefem.

W październiku zeszłego roku objął kierownictwo ambasady w Tel Awiwie w randze chargé d’affaires ad interim, w kwietniu tego roku prezydent Andrzej Duda zatwierdził go na stanowisku ambasadora, a teraz złożył listy uwierzytelniające.

Spór polsko-izraelski

Ostatni spór Polski z Izraelem rozpoczął się od uchwalenia ustawy o IPN, która wywołała zgrzyt dyplomatyczny na początku 2018 roku. Po wycofaniu zapisu wywołującego emocje w Izraelu, który penalizował przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie hitlerowskie, kryzys został zażegnany.

Powrócił jednak rok później po zakończeniu konferencji bliskowschodniej w Warszawie, w którym uczestniczył premier tego kraju Benjamin Netanjahu. Miał on bowiem powiedzieć, iż naród polski kolaborował z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów podczas Holokaustu.

Idź do oryginalnego materiału