Polska i Australia chcą razem rozwijać sektor surowców krytycznych
Wiceministrowie klimatu i środowiska, Krzysztof Bolesta i Krzysztof Galos, spotkali się z przedstawicielami świata biznesu i instytucji zrzeszonych wokół Europejskiej Rady Biznesu Australii (EABC), by omówić możliwości współpracy m.in. w zakresie geologii, wydobycia i przetwarzania minerałów krytycznych.
Wiceminister Galos podkreślił znaczenie Memorandum of Understanding zawartego między UE a Australią w maju 2024 roku, które przewiduje rozwój wspólnych inicjatyw w sektorze surowców – szczególnie tych kluczowych dla zielonej transformacji, takich jak nikiel. Dokument ma ułatwić tworzenie „map drogowych” dla przyszłych projektów oraz usprawnić procesy inwestycyjne i regulacyjne po obu stronach.
Rozporządzenie UE i nowe cele dla surowców krytycznych
Podstawą współpracy są również ramy prawne przyjęte przez UE – tzw. Critical Raw Materials Act, który został podpisany w kwietniu 2024 r. Rozporządzenie ustanawia konkretne cele: do 2030 r. UE ma produkować 10% surowców krytycznych na własnym terytorium, przetwarzać 40% wewnętrznie i pozyskiwać 25% z recyklingu. Kluczowym elementem wdrażania tych celów są projekty strategiczne – ogłoszono już 47 w samej UE i 13 poza jej granicami.
Wspólne inicjatywy z Australią wpisują się w unijną strategię dywersyfikacji źródeł dostaw oraz budowy otwartej, strategicznej autonomii w kluczowych technologiach transformacji energetycznej i cyfrowej.
Transformacja jako szansa na rozwój i niższe ceny energii
Wiceminister Krzysztof Bolesta podkreślił, iż unijna polityka klimatyczna zbyt długo ignorowała aspekt przemysłowy. Jego zdaniem konieczne jest teraz przesunięcie akcentów w stronę wspólnej polityki przemysłowej i wykorzystanie transformacji energetycznej jako impulsu dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.
„To zatrudnienie i wzrost gospodarczy są czynnikami ważnymi dla ludzi – mamy już bardzo mocną politykę klimatyczną, a teraz trzeba wspólnie działać, by pobudzać europejską gospodarkę” – mówił Bolesta. Dodał, iż to jeden z kluczowych celów polskiej prezydencji w Radzie UE.
Kim jest European Australian Business Council?
EABC to organizacja non-profit z siedzibą w Sydney, działająca na rzecz zacieśniania relacji gospodarczych i instytucjonalnych między Australią a Unią Europejską. Rada współpracuje z administracją publiczną, izbami handlowymi i sektorem prywatnym, promując m.in. postęp w negocjacjach ambitnej umowy o wolnym handlu UE–Australia. Obecna wizyta w Polsce jest częścią szerszej europejskiej misji EABC.
Zobacz również:- Polska wdraża Europejski akt o surowcach krytycznych. Powstaje też Krajowy Program Poszukiwań
- Komisja Europejska wybrała 13 projektów strategicznych poza UE. Europa chce zmniejszyć zależność od importu surowców
Źródło: MKiŚ