W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda wygłosił poruszające przemówienie, w którym oddał hołd ofiarom i bohaterom tamtych wydarzeń. W obliczu współczesnych zagrożeń przypomniał, jak wielką tragedią jest wojna i jak ogromną cenę zapłaciła za nią Polska. Jego słowa, wypowiedziane w dniu symbolicznego zwycięstwa nad nazizmem, stały się apelem o pokój i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

fot. Warszawa w Pigułce
Prezydent Duda w rocznicę zakończenia II wojny światowej: „Nigdy więcej wojny”
W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom i bohaterom najtragiczniejszego konfliktu w dziejach świata. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż ten dzień musi być nie tylko okazją do pamięci, ale także apelem – „Nigdy więcej wojny”. Przypomniał, iż Polska jako pierwsza padła ofiarą agresji i poniosła ogromne straty, a dla naszego kraju koniec wojny nie oznaczał wolności, ale początek komunistycznego zniewolenia.
80 lat od końca wojny – ostrzeżenie dla współczesnych pokoleń
Prezydent zaznaczył, iż doświadczenia wojenne powinny być przestrogą i wezwaniem do odpowiedzialności za pokój. – To nie tylko gesty dyplomatyczne. To konkretne działania. By odstraszać, nie ulegać. By chronić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń – powiedział. Podkreślił również rolę sojuszy międzynarodowych, w szczególności NATO i strategicznego partnerstwa z USA, które odegrały kluczową rolę w zakończeniu wojny i przez cały czas stanowią fundament bezpieczeństwa Europy.
Cień zniewolenia po wojnie
Andrzej Duda zwrócił uwagę, iż dla Polski zakończenie wojny w 1945 roku nie oznaczało odzyskania pełnej suwerenności. Zamiast wolności nastały lata reżimu komunistycznego, narzuconego przez Związek Sowiecki. Polska znalazła się po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny, co na dekady odsunęło kraj od wolnego Zachodu.
Pamięć, która zobowiązuje
W wystąpieniu prezydenta nie zabrakło odniesień do polskich bohaterów walczących na wszystkich frontach: od Narviku po Tobruk, od Bitwy o Anglię po Monte Cassino, a także do ofiar cywilnych, Powstańców Warszawskich i zrównanej z ziemią stolicy. Duda podkreślił, iż współczesna Polska – wolna, demokratyczna i silna – powinna być kontynuatorką ich dziedzictwa.
– Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć Poległym i Pomordowanym! – zakończył swoje wystąpienie.