Instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła a także magazyny energii montowane w budynkach użyteczności publicznej pozwolą samorządowi zmniejszyć koszty ich utrzymania. Jaworze właśnie pozyskało kolejne dofinansowanie na takie inwestycje.
Gmina Jaworze (woj. śląskie) poinformowała, iż pozyskała 1,35 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu „Rozbudowa odnawialnych źródeł energii w gminie Jaworze – etap II”. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 1,59 mln zł. Projekt znalazł się w gronie inwestycji wybranych do wsparcia w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Akcja kontynuacja
Nowy projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych przed miesiącem – w maju gmina Jaworze podpisała umowę na realizację pierwszego etapu rozbudowy odnawialnych źródeł energii. Jaworze pozyskało blisko 815 tys. zł dofinansowania unijnego oraz dodatkowe środki z budżetu państwa. W ramach tego projektu zaplanowano montaż instalacji fotowoltaicznej na hali sportowej oraz instalację gruntowych pomp ciepła w Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 i Publicznym Przedszkolu Samorządowym nr 2.
W drugim etapie, na który właśnie pozyskano środki, przeprowadzone zostaną inwestycje w sześciu kolejnych obiektach należących do gminy i wykorzystywanych do świadczenia usług publicznych na rzecz mieszkańców. Najbardziej kosztowny będzie montaż pomp ciepła w czterech budynkach: Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, budynku zaplecza sportowego przy ul. Koralowej 19, Publicznym Ośrodku Zdrowia oraz Urzędzie Gminy Jaworze.
Zielone światło dla biogazowni w Rybniku. Jest decyzja środowiskowa
Zmagazynują nadwyżki
Istotnym elementem inwestycji gminy Jaworze będzie również montaż magazynów energii elektrycznej przy obiektach już wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Powstaną one przy Urzędzie Gminy, hali sportowej oraz Publicznym Przedszkolu Samorządowym nr 2. Jak tłumaczą urzędnicy, dzięki temu możliwe będzie gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii i ich wykorzystanie w okresach zwiększonego zapotrzebowania.
Łącznie na oba etapy inwestycji w OZE Jaworze pozyskało ponad 2,1 mln zł środków zewnętrznych. Dzięki inwestycjom gmina chce zwiększyć swoją niezależność energetyczną, ograniczyć koszty funkcjonowania swoich obiektów i zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne.

8 godzin temu







(2).webp)


