ORLEN kończy z rosyjską ropą. Od lipca 2025 region całkowicie niezależny

enerad.pl 3 dni temu

Ostatni kontrakt z Rosją wygasł 30 czerwca

Grupa ORLEN zakończyła 30 czerwca 2025 r. ostatni obowiązujący kontrakt na dostawy ropy z rosyjskim koncernem Rosnieft. Umowa dotyczyła rafinerii w czeskim Litvinovie. Jak podkreślił prezes ORLEN, Ireneusz Fąfara, oznacza to definitywne zakończenie współpracy z rosyjskimi podmiotami w zakresie zakupu surowca:

– Zakończyliśmy ostatni historyczny kontrakt na dostawy ropy naftowej z Rosji do Czech. To oznacza, iż 1 lipca 2025 Grupa ORLEN, a dzięki temu cały region będzie wolny od rosyjskiej ropy naftowej. Zamknęliśmy ten rozdział i wspólnie budujemy bezpieczną przyszłość regionu – powiedział Fąfara.

Zmiana źródeł dostaw dzięki wsparciu rządu i inwestycjom

Decyzja o odejściu od rosyjskiej ropy była efektem zarówno presji geopolitycznej po inwazji Rosji na Ukrainę, jak i długoterminowej strategii dywersyfikacji. Jak zaznaczył prezes ORLEN, najważniejsze było tu wsparcie rządu RP oraz kooperacja z operatorami systemów przesyłowych:

– Zakończenie zależności Grupy ORLEN od rosyjskich surowców energetycznych było możliwe przede wszystkim dzięki wsparciu polskiego rządu, dobrej współpracy z naszym partnerami – dodał Fąfara.

Ropa trafia dziś do rafinerii ORLEN m.in. z Bliskiego Wschodu, Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Afryki oraz Ameryk.

Rurociąg TAL Plus umożliwił całkowite odejście od wschodniego surowca

Przez lata rafineria w Litvinovie była uzależniona od dostaw z rosyjskiego rurociągu „Przyjaźń”. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Czechy wystąpiły do UE o tymczasowe zwolnienie z sankcji, by nie zakłócić lokalnego rynku paliwowego. To dało czas na zwiększenie przepustowości alternatywnych tras przesyłowych, w tym Ropociągu Transalpejskiego (TAL), który prowadzi z Triestu przez Austrię do Czech.

Równolegle ORLEN dostosował instalacje w Litvinovie do przerobu różnych gatunków ropy. Przeprowadzono modyfikacje technologiczne i testy mieszanek surowców. Dzięki temu już w marcu 2025 r., po uruchomieniu rurociągu TAL Plus, możliwy był pełny import ropy spoza Rosji.

Od 2023 roku w Polsce i na Litwie wyłącznie ropa z Zachodu

Warto przypomnieć, iż już od kwietnia 2023 r. wszystkie rafinerie ORLEN w Polsce i na Litwie przetwarzały wyłącznie surowiec z alternatywnych źródeł. Wyeliminowano dostawy zarówno przez rurociąg „Przyjaźń”, jak i drogą morską.

Obecnie ropa do zakładów ORLEN w Czechach trafia z rejonu Morza Północnego i Śródziemnego, Arabii Saudyjskiej, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Oznacza to pełne uniezależnienie od wschodnich dostawców i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energetycznych w regionie.

Zobacz również:
  • ORLEN, MIT i Cambridge razem na rzecz transformacji energetycznej Europy
  • ORLEN wdraża technologię Multifuel – energia z wodoru i gazu w jednym systemie
  • Miliony na zielony wodór. Orlen, Polenergia i Tauron z dofinansowaniem z KPO

Źródło: ORLEN

Idź do oryginalnego materiału