Opole zinwentaryzowało schrony. Nie wiadomo jeszcze ile jest przydatnych

9 godzin temu

W związku z wejściem w życie ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz rozporządzenia MSWiA z 21 lutego 2025 r., opolski ratusz przeprowadził wstępną inwentaryzację obiektów ochronnych. Sprawdzono miejsca, które do tej pory mogły służyć jako schrony w Opolu.

Do 31 marca 2025 r. właściciele, zarządcy i użytkownicy wieczyści mieli zgłosić takie obiekty do prezydenta miasta. W ten sposób do ewidencji trafiło 25 budowli o charakterze ochronnym.

Schrony w Opolu. Nie wszystkie obiekty nadają się do ponownego użycia

Zgłoszone schrony w Opolu to najczęściej piwnice, które – z powodu luki legislacyjnej z poprzednich lat – zostały przekształcone na inne cele, np. użytkowe czy magazynowe. Część z nich wymaga kapitalnych remontów. Niektóre spotkała całkowita likwidacja.

– w tej chwili trwa szczegółowa weryfikacja techniczna tych obiektów. Prowadzą ją Komendant Miejski PSP w Opolu oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na ich wniosek miasto gromadzi dodatkową dokumentację techniczną, niezbędną do oceny, czy dane miejsca można przystosować do funkcji ochronnych – informuje Adam Leszczyński, rzecznik prasowy ratusza.

Nowe przepisy ułatwią budowę schronów

Nowe schrony i miejsca ukrycia w Opolu będzie można projektować dopiero po uchwaleniu rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Dokument ten (obecnie w trakcie konsultacji publicznych) ma określić m.in. wymagania techniczne, wyposażenie oraz lokalizacje przyszłych budowli ochronnych. Pozwoli to m.in. przeanalizować możliwość przystosowania parkingów podziemnych jako schronów zbiorowych.

Rządowy Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, przyjęty 27 maja 2025 r., zakłada inwestycje w:

  • modernizację istniejących schronów,
  • budowę nowych obiektów,
  • rozwój systemów ostrzegania,
  • edukację obywateli w zakresie bezpieczeństwa.

Na realizację programu przewidziano niemal 34 miliardy złotych. Pieniądze trafią do samorządów jako dotacje celowe, przekazywane przez wojewodów. Opole ma otrzymać pierwsze środki do 30 września 2025 r., z obowiązkiem ich wydania do końca roku.

Schrony w Opolu – najpierw dokumentacja, potem inwestycje

Czas pozostały do końca 2025 roku pozwoli głównie na opracowanie dokumentacji technicznej lub wykonanie drobnych prac remontowych. Większe inwestycje, takie jak budowa nowych schronów, będą realizowane w trybie wieloletnim. Będą ujęte w kolejnym programie na lata 2027–2030, który ma zagwarantować ciągłość realizacji zadań.

Do czasu oznakowania nowych schronów, mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną. Narzędzie dostępne jest TUTAJ. Znajdują się tam miejsca doraźnego ukrycia, aktualne na terenie całego kraju.

Czytaj też: XVIII-wieczny drewniany kościół w Zakrzowie Turawskim

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału