NuScale Power, notowana na NYSE spółka rozwijająca technologię zaawansowanych SMR, realizuje w tej chwili szereg inicjatyw badawczych związanych z systemami zintegrowanymi, które mają dostarczać zarówno czystą energię, jak i wodór w sposób wysoce efektywny energetycznie. Jednym z kluczowych elementów jest opracowanie symulatora systemu zintegrowanego do produkcji wodoru z wykorzystaniem wysokotemperaturowej elektrolizy pary wodnej (HTSE) oraz odwracalnych ogniw paliwowych typu RSOFC (Reversible Solid Oxide Fuel Cell).
SMR i wodór – wspólna platforma sterowania i testowania
GSE Solutions, we współpracy z zespołem operacyjnym NuScale, wdrożyło nowy model w oparciu o autorską technologię JTopmeret® oraz JLogic – komponenty pakietu JADE®, który pozwala na wysokiej wierności odwzorowanie procesów elektroenergetycznych. Model zintegrowano z istniejącym symulatorem sterowni SMR w siedzibie NuScale w Corvallis (Oregon), co pozwala testować strategie sterowania, kompresję wodoru oraz odzysk ciepła w czasie rzeczywistym.
Zaktualizowany symulator umożliwia dynamiczną ocenę różnych konfiguracji systemowych dla przemysłowej produkcji wodoru przekraczającej 200 ton dziennie. Jak podkreśla GSE, NuScale jest pierwszą firmą SMR, która wdrożyła integrację produkcji wodoru bezpośrednio do symulatora sterowni reaktora.
GSE: symulacje kluczem do optymalizacji systemów wodorowych
Nowy symulator opracowany przez GSE pozwala na realistyczne testowanie strategii operacyjnych i sterowania magazynowaniem wodoru w ramach systemów zintegrowanych z SMR.
– To istotny krok nie tylko dla NuScale, ale i całej branży – komentuje Ravi Khanna, prezes GSE Solutions. – Dzięki zintegrowanemu modelowi SMR i ogniwa paliwowego możliwe jest testowanie strategii sterowania oraz efektywne planowanie magazynowania wodoru w kontekście celów dekarbonizacyjnych.
Znaczenie projektu dla rynku wodoru i SMR
Integracja technologii RSOFC z małymi reaktorami modułowymi otwiera nowe możliwości dla przemysłowego zastosowania SMR w produkcji zielonego wodoru. Dzięki symulacjom możliwe jest minimalizowanie ryzyk technologicznych i optymalizacja pracy układów jeszcze przed ich wdrożeniem komercyjnym.
Zobacz również:- Co to jest SMR – mały reaktor modułowy?
- Pierwszy SMR w USA: U.S. Department of Energy ogłasza przełomowy krok w rozwoju energetyki jądrowej
- Koszty SMR-ów nie zaskakują ekspertów. Polska kontynuuje przygotowania do inwestycji
Źródło: GSE Solutions