Nowy wysoki podatek w Polsce coraz bliżej. Kogo obejmie? [21.07.2025]

4 godzin temu

Trwają intensywne rozmowy o wprowadzeniu w Polsce podatku cyfrowego, który miałby objąć największe firmy technologiczne działające na krajowym rynku. Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie potwierdza chęć wdrożenia tego rozwiązania, które ma być odpowiedzią na problem nierównowagi podatkowej pomiędzy globalnymi koncernami a rodzimymi firmami.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Minister Krzysztof Gawkowski podkreślił, iż analogiczne mechanizmy funkcjonują już w kilkudziesięciu państwach na świecie, między innymi we Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, i czas, by Polska dołączyła do tego grona. Wskazał również, iż proponowana stawka podatku cyfrowego w Polsce miałaby mieścić się w przedziale od 3 do 6 procent i obejmowałaby przychody lub zyski największych podmiotów cyfrowych.

Obecnie Komisja Europejska nie planuje ujednoliconego podatku cyfrowego na poziomie całej Unii Europejskiej, co stwarza przestrzeń dla działań na szczeblu krajowym. W ocenie Ministerstwa Cyfryzacji, wycofanie się Brukseli z prac nad takim projektem to nie powód do rezygnacji, ale raczej impuls do tego, by Polska samodzielnie podjęła inicjatywę w tym zakresie. Rząd argumentuje, iż brak odpowiednich regulacji powoduje realne straty dla polskiego budżetu. Według danych, polskie firmy płacą znaczące kwoty z tytułu podatku dochodowego, podczas gdy międzynarodowe korporacje operujące na polskim rynku często przekazują znacznie mniejsze kwoty, pomimo wielokrotnie wyższych przychodów.

Dyskusja o podatku cyfrowym trwa w Polsce już od kilku lat, jednak dotąd nie doszło do jego wprowadzenia. Teraz jednak, wobec jasnych deklaracji resortu cyfryzacji i zmieniającego się klimatu gospodarczego, temat powraca z nową siłą. najważniejsze dla przyszłości tego projektu będą dalsze konsultacje z resortem finansów, a także decyzje legislacyjne, które muszą uwzględniać zarówno interesy państwa, jak i zgodność z regulacjami europejskimi. Propozycja podatku cyfrowego wpisuje się w szerszy kontekst reformy systemu podatkowego w Polsce, który ma na celu zwiększenie sprawiedliwości fiskalnej i zrównoważenie obciążeń pomiędzy różnymi typami przedsiębiorstw. jeżeli projekt zostanie przyjęty, może stać się jednym z ważniejszych narzędzi do uszczelnienia systemu i zwiększenia wpływów budżetowych w nadchodzących latach.

Idź do oryginalnego materiału